Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Lublinie

W rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Ich pamięć zostanie uczczona także w Lublinie.

Lublin
2019-10-19, 17:30

W sobotę 19 października odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest to nowe święto państwowe, uchwalone przez Sejm RP w ubiegłym roku. Na dzień jego obchodzenia wybrano właśnie 19 października.

Święto poświęcone jest upamiętnieniu osób duchownych żyjących w różnych epokach, które oddały życie za ojczyznę. Liczną grupę duchownych niezłomnych stanowią ci, którzy zginęli z rąk okupantów sowieckich i niemieckich, ale także ci, którzy prześladowani byli przez cały okres PRL przez bezpiekę. Święto obchodzone w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.

– Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski – można przeczytać w projekcie uchwały.

W całej Polsce, także w Lublinie, zostanie uczczona pamięć Duchownych Niezłomnych. o godz. 17.30 zaplanowano różaniec w intencji Ojczyzny w Kościele św. Piotra Apostoła w Lublinie przy ul. Królewskiej 9, pół godziny później rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny zaś o godz. 19.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Królewskiej.

(fot. zwiedzajlubelskie)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7143zł -0.59%
  • GBP 4.8665zł -0.33%
  • EUR 4.3979zł -0.18%
  • CHF 4.081zł 0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)