Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią

W piątek rozpoczyna się organizowany przez Muzeum Narodowe w Lublinie weekend z archeologią. Zaplanowano szereg wydarzeń, które zlokalizowane będą na dziedzińcu zamku, oraz zamkowych błoniach.

Lublin
2021-09-17, 15:00

W programie wydarzenia przewidziano rekonstrukcje, pokazy i warsztaty, widowisko muzyczno-historyczne o czasach wczesnosłowiańskich, prezentacje i wykłady naukowe oraz popularyzatorskie oraz archeologiczno-historyczną grę terenową. Na Błoniach pod Zamkiem stanie obóz wojów wczesnośredniowiecznych oraz namiot książęcy wraz z wyposażeniem. Wokół ustawione zostaną stanowiska rzemieślnicze, edukacyjne i interaktywne.

Na dziedzińcu zamkowym znajdzie się warsztat tkaczki zajmującej się wyrobem pasów, frędzli i taśm do obszywania ubrań i tkanin. W średniowiecznej mennicy zaprezentują pokaz bicia monet i opowiedzą o historii pieniądza. Będzie też wyjątkowa okazja do obejrzenia jak się wyrabia świece metodami historycznymi i posłuchania o oświetleniu w średniowieczu i renesansie.

Miłośnicy militariów będą mieli okazję posłuchać o historii artylerii, obejrzeć działa z XV i XVII wieku oraz ręczną broń czarnoprochową. Nie zabraknie stanowiska kata, a w nim narzędzi tortur, takich jak dyby, pień katowski i bicze do kary chłosty. Do tego dochodzi zbrojownia zamkową z wyposażeniem rycerskim z XIII–XV wieku. Zwiedzający będą mieli możliwość przymierzenia i zrobienia zdjęć w historycznym opancerzeniu.

Kulminacyjnymi punktami wydarzenia będą pokazy walk i szyków bojowych piechoty wczesnośredniowiecznej, sprawności konnych wojów z czasów Bolesława Chrobrego, XIII-wieczny turniej rycerski, artyleryjski i musztry XVII-wiecznej, inscenizacja sądu miejskiego oraz widowisko muzyczno-historyczne – spektakl osadzony w klimatach słowiańskiej mitologii.

(fot. materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)