Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu

W niedzielę 19 września w podlubelskiej Dąbrowicy odbędzie się Jarmark Firlejowski. Zaplanowano szereg atrakcji. Mieszkańcy Lublina mogą dotrzeć na miejsce autobusem linii nr 3, której końcowy przystanek znajduje się przy samym terenie imprezy.

Dąbrowica
2021-09-19, 11:30

Szereg atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznego Jarmarku Firlejowskiego, który odbędzie się w niedzielę przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów w Dąbrowicy w gminie Jastków. Wydarzenie w formie plenerowego festynu dla całych rodzin, organizowane jest pod patronatem starosty lubelskiego. Będzie to już jedenasta edycja tej cieszącej się z roku na rok coraz większą popularnością imprezy.

W części historyczno-kulturalnej będzie można oglądać scenki rycerskie z pokazami musztry oraz fechtunku z czasów Firlejów. Niezwykłą oprawę zapewnią Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej oraz Stowarzyszenie Curia Mediaevalis. O wysoki poziom koncertu zadbają profesjonalni wykonawcy: będzie można zobaczyć musztrę paradną Orkiestry Dętej oraz koncert Orkiestry Św. Mikołaja.

Będzie też kiermasz tradycyjnych kulinariów i rękodzieła oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. W tym przypadku mowa o Koncercie Jubileuszowym z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Do tego dochodzi obóz wojskowy z XVII w.; pokazy jazdy konnej husarii; ekspozycja ekwipunku i wyposażenia wojskowego; pokaz musztry, piechoty i salwy z broni czarnoprochowej; wystawa prac Romana Czwienczeka pt „Wenezuelskie Impresje”; stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i tor łuczniczy. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Zapewnią je m.in. festynowy plac zabaw oraz bezpłatna dmuchana zjeżdżalnia jak też animacje. Organizatorzy zapowiadają też spotkania z osobami o ciekawych pasjach.

Program imprezy:
11.30 Msza św. w Kościele Parafialnym pw. NNMP W Dąbrowicy
SCENA LETNIA:
12.45 Przemówienia okolicznościowe
Inscenizacja ślubów krucjatowych
scenki historyczne Z XVII W.
Pokazy walk rycerskich
występy wokalne
16.00 Koncert JUBILEUSZOWY – 50 LAT Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”
18.00 musztra paradna ORKIESTRY DĘTEJ
19.00 Koncert ORKIESTRY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
POTAŃCÓWKA Z KAPELĄ LUDOWĄ Z DĄBROWICY

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(fot. UG Jastków, materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)