Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Koncert muzyki klasycznej: organy, sopiłka, telenka-flet huculski, duduk

W poniedziałek 15 sierpnia w kościele p.w. Świętego Marcina przy ul. Krężnickiej w Lublinie odbędzie się kolejny koncert muzyki klasycznej. Tym razem wydarzenie będzie gratką dla nie tylko melomanów kochających muzykę organową, lecz także poszukujących ciekawych brzmień i instrumentów ludowych.

Lublin
2022-08-15, 18:00

Wystąpią artyści z Ukrainy: Georgij Kurkov, który zagra na organach, oraz Igor Kurkov, którego specjalnością są etniczne instrumenty dęte: sopilka, tylynka i duduk.

Sopiłka to nazwa stosowana do różnych instrumentów dętych drewnianych z rodziny fletów używanych przez ukraińskich instrumentalistów ludowych. Sopilka najczęściej odnosi się do piątki wykonanej z różnych materiałów i ma od sześciu do dziesięciu otworów na palce.

Telenka to flet alikwotowy, prymitywna forma dentsivki bez otworów palcowych. Wysokość dźwięku instrumentu zmienia się poprzez włożenie palca do otwartego końca piszczałki i zakrycie tego otworu o połowę lub jedną trzecią itd., a także przez siłę oddechu gracza. Wykonany jest z lipy, bzu czarnego, jawora lub wierzby.

Duduk – instrument dęty, drewniany z podwójnym stroikiem, pochodzący z Armenii, wyrabiany zazwyczaj z drewna moreli. Ma ciepłe, nosowe brzmienie zbliżone do saksofonu.

Popularny na terenie Bliskiego Wschodu. Duduk posiada ponad 1500-letnią tradycję (według innych źródeł nawet 3000 lat), i choć najpewniej swoje pochodzenie zawdzięcza Ormianom, jest także ważnym elementem kultury tureckiej, gruzińskiej i azerskiej. W samej Armenii istnieją specjalistyczne uczelnie, uczące jedynie gry na tym instrumencie.

(fot. materiały organizatora)

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo