Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Dzieje dzielnicy Dziesiąta widziane z perspektywy kobiet. Rozpoczęły się spacery i spotkania tematyczne

Ruszyły spacery i spotkania tematyczne o historii Dziesiątej, które organizuje Inna Fundacja. Motywem przewodnim są dzieje dzielnicy widziane z perspektywy kobiet. Dlatego też projekt pod szyldem, którego odbywają się wydarzenia nosi tytuł „Bohaterki Dziesiątej”.

Lublin
2019-10-19, 14:00

W weekend 19 i 20 października o godz. 14.00 będzie można wybrać się w podróż po zakamarkach lubelskiej dzielnicy Dziesiąta. Trasa przebiega wzdłuż ulic, domów i kamienic, w których niegdyś mieszkał poetka Grażyna Chrostowska, bibliotekarka Bronisława Sikirycka, żołnierki Armii Krajowej czy poetka Irena Ciesielka Piech. Poza tym uczestnicy spaceru usłyszą o tym, jak na przestrzeni czasu zmieniała się dzielnica: z jej częścią przemysłową, której symbolem były m.in. cegielnia i kaflarnia po pomysł ażeby stała się ona dzielnicą ogrodów.

– Poza spacerami będzie można spotkać się z mieszkankami Dziesiątej i posłuchać o ich pespektywie , wspomnieniach i doświadczeniach. Debiutanckie spotkanie już zza nami, jego bohaterką była bibliotekarką, wybitna znawczyni dzielnicy oraz autorka kilku książek o Dziesiątej Pani Halina Danczowska. W planach mamy również rozmowę z młodą artystką amatorką Panią Agnieszką Rzążewska; córką słynnej lekarki i społeczniczki, organizatorki powojennej służby zdrowia w Lublinie, czyli Panią Barbarą Malinowską czy też urzędniczką i społeczniczką, Panią Anną Augustyniak, która powspomina swoje czasy licealne i maturalne – mówi Katarzyna Zabratańska, Prezes Innej Fundacji.

Uczestnicy i uczestniczki spacerów, który startuje ze Skweru Grażyny Chrostowskiej przy dworcu PKP, mogą liczyć na solidną porcję wiedzy o historii/herstorii Dziesiątej, otrzymają również specjalne przygotowane z tej okazji folder. Udział w spacerach oraz spotkaniach jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby. Działania są współfinansowane ze środków Wydziału Kultury UM Lublin w ramach programu „Dzielnice Kultury.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Dodaj komentarz

Z kraju