690 680 960

Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej

Dziękczynna Msza święta z poświęceniem wieńca dożynkowego, barwny orszak przemierzający lubelski skansen oraz inscenizacja przekazania wieńców dożynkowych według tradycji w majątkach Krychowskich z Lublina i Kiełczewskich z Guzówki koło Wysokiego. A na zakończenie dnia Potańcówka dożynkowa – tak zapowiada się święto plonów w lubelskim skansenie.

Lublin
2022-08-21, 15:00

W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się Dożynki dworskie, które rozpoczną się dziękczynną Mszą świętą w kościele z Matczyna o godz. 15:00. Bezpośrednio po uroczystości barwny orszak dożynkowy będzie przemierzał ścieżki skansenu w kierunku XVIII- wiecznego dworu z Żyrzyna.

Dożynki dworskie są próbą odtworzenia obrzędu wręczania wieńców dożynkowych gospodarzowi – właścicielowi majątku ziemskiego. Inscenizacja, która zostanie przedstawiona w Muzeum nawiązuje do tradycji kultywowany w latach trzydziestych XX w. w majątkach pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce k. Wysokiego. Kolejnym punktem dnia będzie Potancówka dożynkowa, która odbędzie się przy zagrodzie z Teodorówki i potrwa do godz. 23:00. Tego wieczoru do tańca przygrywać będą: Kapela Swojacy i Kapela z Morcinkowej Górki.

Bilety: 20 zł/normalny, 10 zł/ulgowy
Zachęcamy do zakupu biletów on-line i w biletomacie.
Kasa biletowa czynna do godz. 20:00

(fot. mat. prasowe)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)