Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wybrano Nauczyciela Roku 2022. Ten zaszczytny tytuł trafił do bibliotekarki z Lubelszczyzny (foto)

Ze zwykłej szkolnej biblioteki stworzyła Wypożyczalnię Skrzydeł. Placówka od kilku lat otrzymuje cenne wyróżnienia. Teraz Iwona Pietrzak-Płachta otrzymała zaszczytny tytuł Nauczyciela Roku.

We wtorek, 11 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa 20. Gala Konkursu Nauczyciel Roku. Organizowane przez tygodnik „Głos Nauczycielski” wydarzenie, ma na celu uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. O ten zaszczytny tytuł walczyło w tym rok 13 nauczycieli ze szkół z całej Polski.

Jury konkursu, na czele z przewodniczącym Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefanem M. Kwiatkowskim przyznało nagrodę Iwonie Pietrzak-Płachcie, nauczycielce bibliotekarce z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie w gminie Wólka w powiecie lubelskim.

Doceniony został całokształt jej pracy. Jak podkreślano, dzięki Iwonie Pietrzak-Płachcie w Pliszczynie nie ma zwykłej biblioteki, jest za to Wypożyczalnia Skrzydeł. Misja bibliotekarki polega na tym, by podsunąć właściwą książkę właściwej osobie we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła.

Prowadzona przez nią biblioteka już trzeci rok z rzędu może pochwalić się wyróżnieniami i nagrodami w prestiżowym konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Wypożyczalnia Skrzydeł z Pliszczyna jako pierwsza w historii szkolna biblioteka zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. Wyżej uprasowały się tylko Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Miejska Biblioteka w Inowrocławiu. Szkolna biblioteka z Pliszczyna otrzymała też nagrodę imienia Janusza Korczaka w kategorii Instytucje Wdrażające Korczakowskie Idee.

Nauczycielka należy do ratowników czytelnictwa, wspólnoty edukatorów, liderów pracujących na rzecz upowszechniania czytania wśród dzieci. Zainicjowała akcję wyprawki czytelnicze dla uczniów pierwszych klas, na którą uwagę zwrócił Instytut Książki. Jest też autorką innowacji „Świat jest naszym lustrem – Moja pierwsza książka sensoryczna”. Dzięki pani Iwonie w Pliszczynie Narodowe Czytanie dla uczniów i nauczycieli odbyło się na rowerach, a w ramach jej projektu „Pożeracze Książek” dzieci z klas 1-3 w ciągu trzech miesięcy skonsumowały ponad półtora tysiąca książek.

Iwona Pietrzak-Płachta w edukacji pracuje od 22 lat. Jak podkreślała, jest niezwykle wzruszona i onieśmielona rangą wyróżnienia.

– Gdybym miała czarodziejską różdżkę wyczarowałabym szczęśliwe szkoły. Szkoły, w których wszystkie dzieci są wysłuchane dostrzeżone i akceptowane, szkoły w których dzieci nie boją się stawiać pytań, doświadczać i próbować ponownie, w których ciekawości świata nie przesłania strach ani nadmiar obowiązków. Szkoły, w których nauczyciele czują się docenieni, ważni i nie zastępowalni w swoich kompetencjach. W których czują zaufanie i autonomię, nie martwią się o swoją materialną przyszłość. W których organ nadzorujący staje się organem wspierającym. Ale takiej różdżki nie mam. Natomiast mam inną. Mam różdżkę przy pomocy której wyczarowuje moim uczniom historię. Historie mądre, pouczające, uwrażliwiające na świat i innych ludzi. Wychowuje uczniów do czytania. Chcę zrobić wszystko, by czytanie pokochali w myśl zasady że „czym skorupka za młodu nasiąknie” i z nadzieją, że nie pójdzie na marne pokoleń chowanie – mówiła po odebraniu nagrody Iwona Pietrzak-Płachta.

Z wyróżniania niezwykle zadowolony jest także Edwin Gortat, Wójt Gminy Wólka, która jest organem prowadzącym Zespól Szkolno-Przedszkolny w Pliszczynie. Jak podkreśla, przede wszystkim gratuluje pani Iwonie tego ogromnego sukcesu, bo bez wątpienia swoją ciężką pracą na to zasłużyła. Dodaje również, iż chciałby, aby było to również wielkie wyróżnienie dla wszystkich nauczycieli pracujących w gminie Wólka.

(fot. nadesłane/Tygodnik Nauczycielski)

Jeden komentarz

  1. Ach ta czarodziejska różdżka… dziś jest w niewłaściwych rękach.

Z kraju