690 680 960

Wybrano „Najcenniejszy Skarb” 2021 roku. Wśród jego znalazców są poszukiwacze z Lubelszczyzny

Znalezione na polu w Zawichoście, a więc tuż przy granicy z naszym regionem, ponad 1,8 tys. srebrnych monet zostało uznanych za Najcenniejszy Skarb roku. Znalazcami są pasjonaci historii z naszego regionu. Dalsze badania prowadzą zaś archeolodzy z lubelskiej uczelni.

Rozstrzygnięty został doroczny, ogólnopolski plebiscyt „Archeologiczne Sensacje 2021” organizowany przez czasopismo Archeologia Żywa. Najcenniejszym Skarbem ub. roku zostało znalezisko odkryte przez miłośników archeologii i poszukiwaczy z naszego regionu w Zawichoście. Mowa o ponad 1,8 tys. monet władców piastowskich, jakie znajdowały się w glinianym naczyniu spoczywającym około 30-40 cm pod ziemią.

Skarb został odkryty podczas badań terenu, na którym w średniowieczu znajdowała się osada Trójca. Prowadzili je członkowie Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia Szansa z Annopola i Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa. W trakcie sprawdzania wykrywaczem metalu jednego z pól uprawnych, poszukiwacze postanowili bliżej sprawdzić sygnał, który wydawał się nietypowy. Co ważne, teren ten był już kilkukrotnie sprawdzany. Po usunięciu warstwy ziemi okazało się, że są to monety. Wśród nich znajdowała się także niezwykle rzadka bulla książęca z XII wieku.

O wszystkim od razu zawiadomiono konserwatora zabytków. Jak później ustalono, naczynie z monetami zostało zakopane ok. 1165 roku. To jednak nie wszystko. Niebawem przeprowadzono tam badania archeologiczne, nadzorowane przez dr hab. Marka Florka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w których brali udział także studenci archeologii z tej uczelni. Wówczas natrafiono na kolejne cenne zabytki numizmatyczne.

To nie pierwsze wyróżnienie dla odkrywców. W styczniu znalezisko zostało uznane na Najcenniejszy Skarb 2021. Chodzi o plebiscyt Archeologiczne Sensacje, który był organizowany przez kwartalnik „Archeologia Żywa”, miesięcznik „Odkrywca” oraz portal „Zwiadowca Historii”. Badania na terenie Trójcy są nadal kontynuowane.

(fot. WUOZ)

4 komentarze

 1. Faktycznie, oni istnieją

  Tutaj słynny jest kryształ

  Młodzież kocha ten kruszec

 2. No i pomyślnie ile byśmy mieli takich znalezisk gdyby nie nasze zamordystyczne „prawo”…

 3. Ciekawe czy dostali w ramach podziekowania wycieraczkę na komendzie do całowania 🤣

 4. Przykre jest jak traktowana jest pasja przez polskie prawo.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…