Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wsparcie Miasta Lublin dla polskich i ukraińskich uczniów lubelskich szkół

Miasto Lublin realizuje szereg działań mających na celu pomoc dzieciom, które zostały zmuszone do opuszczenia domów z powodu wojny w Ukrainie. Jednym z nich jest zapewnienie w szkołach, w których uczą się uczniowie z Ukrainy, wsparcia psychologów, logopedów, asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami, asystentów międzykulturowych oraz tłumaczy. Tak szeroki zakres pomocy jest możliwy dzięki nawiązywaniu współpracy z partnerami takimi jak m.in. UNICEF.

– Do lubelskich społeczności szkolnych i przedszkolnych dołączyło niemal 2 tys. nowych uczniów i wychowanków. Dokładamy wszelkich starań, aby ułatwić im aklimatyzację i by czuli się w naszym mieście bezpiecznie. Porozumienia, które podpisaliśmy z UNICEF oraz z Województwem Lubelskim ułatwiają nam objęcie profesjonalnym wsparciem zarówno uczniów i przedszkolaków, ich rodziców czy opiekunów, jak i kadry placówek oświatowych. Obecność tłumaczy, psychologów i asystentów to ważna forma pomocy ułatwiająca naukę i pracę w nowych okolicznościach – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Lublin uzyskał wsparcie w postaci finansowej i rzeczowej z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF na realizację działań w zakresie edukacji związanych ze wsparciem potrzeb szkół, uczniów i ich rodzin wynikających z kryzysu uchodźczego, w wysokości ponad 8,3 mln zł. W ramach tej współpracy realizowane są działania w szkołach i placówkach oświatowych, z których korzystają zarówno ukraińskie, jak i polskie dzieci. Środki zostały przeznaczone na m.in. doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne i wyposażenie (prawie 5,4 mln zł) oraz zatrudnienie osób wspierających uczniów z Ukrainy uczęszczających do lubelskich szkół i placówek oświatowych (ponad 1,6 mln zł).

Dzięki środkom z UNICEF w 20 szkołach i placówkach pracę rozpoczęło łącznie 41 osób. Odpowiadając na zdiagnozowane potrzeby, w 17 szkołach i placówkach oświatowych zatrudniono: 15 psychologów, 4 logopedów, 5 asystentów do pracy z uczniem niepełnosprawnym, 13 tłumaczy, którzy mają udzielać pomocy i wsparcia uczniom z Ukrainy. Obecnie ze wsparcia korzystają dzieci i młodzież w następujących szkołach i placówkach oświatowych:

– Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego – 1 psycholog i 1 tłumacz;
– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego – 1 psycholog, 3 tłumaczy;
– Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego – 2 tłumaczy;
– Szkoła Podstawowa nr 23 im. Olimpijczyków Polskich – 1 psycholog;
– Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny – 1 psycholog, 1 logopeda;
– Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej – 1 psycholog, 1 asystent do pracy z uczniem – niepełnosprawnym;
– Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza – 1 psycholog, 1 tłumacz;
– Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego – 1 logopeda, 1 tłumacz;
– Szkoła Podstawowa nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego – 1 tłumacz;
– Szkoła Podstawowa nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 – 1 tłumacz;
– Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego – 2 psychologów;
– Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II – 2 psychologów, 2 asystentów do pracy z uczniem niepełnosprawnym;
– Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 – 1 psycholog;
– Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich – 1 psycholog, 2 tłumaczy;
– Zespół Szkół nr 12 – 1 psycholog, 1 logopeda, 1 tłumacz;
– Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka – 2 asystentów do pracy z uczniem niepełnosprawnym;
– Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 – 2 psychologów, 1 logopeda.

W trzech placówkach zatrudniono 4 asystentów międzykulturowych, którzy na podstawie porozumienia pomiędzy dyrektorami szkół świadczą usługi także w innych szkołach i placówkach Miasta Lublin, są to:

– Przedszkole nr 75, gdzie pracuje 2 asystentów międzykulturowych, którzy wspierają dzieci ukraińskie w przedszkolach oraz w oddziałach przedszkolnych;
– Zespół Szkół nr 13, gdzie 1 asystent międzykulturowy wspiera dzieci ukraińskie w szkołach podstawowych;
– Zespół Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów, gdzie 1 asystent międzykulturowy wspiera młodzieży w szkołach ponadpodstawowych.

Rolą asystentów jest udzielenie wszechstronnej pomocy dzieciom/uczniom ukraińskim w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, m.in.: wsparcie dzieci/uczniów uchodźców z Ukrainy, ich rodziców lub opiekunów prawnych oraz społeczności szkolnej, pomoc w adaptacji w nowym otoczeniu czy udzielenie wsparcia emocjonalnego. Praca ich przyczynia się również do wzmocnienia procesów integracyjnych dzieci/uczniów, rodziców oraz całej społeczności szkolnej, czy uwrażliwiania uczniów polskich, ich rodziców i nauczycieli na problematykę wielokulturowości.

Na mocy porozumienia podpisanego przez Miasto Lublin z Województwem Lubelskim, w ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie”, w listopadzie w sześciu szkołach podstawowych w Lublinie rozpoczęto działania mające na celu zapewnienie wsparcia tłumaczy dla uczniów i ich rodzin, uciekających przed skutkami konfliktu zbrojnego z terenu Ukrainy i przebywających obecnie w województwie lubelskim. Tłumacze wspierają uczniów i ich rodziny w zakresie tłumaczeń ustnych pomiędzy uczniami szkoły pochodzącymi z Ukrainy a nauczycielami i pozostałymi uczniami, pośredniczenia w kontaktach pomiędzy szkołą a opiekunami uczniów pochodzących z Ukrainy i tłumaczenia dokumentów na potrzeby uczniów i ich opiekunów prawnych pochodzących z Ukrainy.

Wsparcie tłumaczy dla uczniów i ich rodzin jest realizowane w Szkole Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta, Szkole Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego, Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego, Szkole Podstawowej nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka, Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego i Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II. Każda z ww. szkół ma zapewnioną usługę tłumacza do 30 kwietnia 2023 r. w łącznym wymiarze 530 godzin na szkołę.

Projekt „Lubelskie pomaga Ukrainie”, realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

(fot. źródło UM Lublin)

15 komentarzy

  1. róbcie tak dalej

    Pan płaci Pani płaci….

  2. Czy dotacje na wahę na ich porszaki i merole s klasy ròwnoeż będą ?…

    • Specjalistom jestem

      Jeśli pracujesz w państwowej firmie, oczywiście z odpowiednią partyjną legitymacją np. spółce skarbu państwa, stać ciebie na takie ,,luksusy”. A i atmosfera wręcz rodzinna, do szefa można mówić tato.

  3. Szkół podstawowych w Lublinie się nie buduje bo po co !!!! Na szkole się nie zarabia jak na wiadomo czym słynie Lublin

  4. Wszędzie Ukraina.Strach otwierać lodówkę.

  5. W marcu rzeczywiście w samochodach na ukrolskich blachach były głównie kobiety z dziećmi. Ale teraz co chocholski samochód to w nim byk 20-30 letni. Albo kilku. Podobnie jak na mieście i w lokalach i dyskotekach. To jak to jest z tym zakazem wyjazdu od nich mężczyzn w wieku poborowym? Bo taki kit nam nasi szlachetni przywódcy wciskają.

    • Zapewne studenci albo ci co byli u nas przed 24.02 i nie wrócili na Ukrainę. Tak na oko 2/3 uchodźców co było u nas to albo wróciło na Ukrainę, albo pojechało dalej na Zachód albo do innych większych miast w Polsce typu Warszawa czy Wrocław. Więc mężczyźni z powrotem rzucają się w oczy. No i trzeba pamiętać, że (nie wiem jak u nich jest z kategoriami przydatności do służby wojskowej, ale tak jak na nasze to D i E to nie są mobilizacją, a kat..D to i u nas ma wiele osób, nie przeszkadza to w studiach, pracy fizycznej czy posiadaniu prawa jazdy.

      • Taaak szczególnie przed sklepami jak mówią deej, deeej to chłopaki ani w wojsku ani w szkole. Sami studenci. Inteligencja jego mac.

  6. ciśnie się na usta komentarz, ale strach napisać bo zaraz od onuc wyzwą…

    • Wyzwą bo się na tym, i innych forach zainstalowali tzw bracia i siostry. Zamiast wziąć się do pracy to biorą się do pisania na polskich forach.

  7. w odróżnieniu od rodzimych jełopów kremlboty tu pracują

  8. Od wsparcia dostaje się zaparcia.

  9. Mam już dość tej pomocy z mojej kieszeni. Kto mi pomoże? Dajcie mojej rodzinie trochę wsparcia i innym rodakom PL, a nie dajecie bogatym wukraińcom. Nie pozwólmy aby w Naszym kraju rządzili wukraińcy!

Z kraju