Wracają burze do woj. lubelskiego. Kolejne dni z niebezpieczną pogodą

We wtorek w regionie prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu. Największe prawdopodobieństwo burz będzie na południu i wschodzie regionu. Zagrzmieć może także w centrum województwa.

Znaczna część Polski znajduje się dziś w stabilnym powietrzu polarnym morskim, tylko południowo-wschodnia i wschodnia część kraju będzie w cieplejszym i bardziej zasobnym w wilgoć powietrzu znad Morza Czarnego. Pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżami znad Morza Czarnego i Bałkanów oraz Morza Bałtyckiego.

We wschodniej części kraju zaznacza się dodatkowo pofalowany front atmosferyczny, który zmienia swój charakter na front ciepły, za którym napływać zaczyna cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze z południowego-wschodu. Temperatura wyniesie dziś od 22°C do 25°C.

We wtorek prognozowane są burze, których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji od 10 mm do 30 mm, miejscami grad o średnich od 1 cm do 3 cm. Wiatr w trakcie burz do 70 km/h. Przepływ sterujący w środkowej troposferze będzie słaby, zatem komórki burzowe nie będą dobrze zorganizowane i na ogół krótkotrwałe. Przeważnie mają być to pojedyncze ośrodki konwekcyjne, miejscami struktury wielokomórkowe, w formie klastrów burzowych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Burze przemieszczać mają się powoli ze wschodu i południowego-wschodu na zachód i północny-zachód.

Największe prawdopodobieństwo burz będzie na południu i wschodzie regionu. Zagrzmieć może także w centrum województwa. Burze mało prawdopodobne są w zachodnich powiatach woj. lubelskiego. Pierwsze burze możliwe są około południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie pomiędzy godziną 14 a 20. Lokalnie burze utrzymają się w nocy. Po zachodzie słońca ich głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne. Początkowo możliwy również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz we wtorek ocenia się na 90%.

Kolejne dni coraz cieplejsze i burzowe za sprawą napływu powietrza ze wschodu Europy i Morza Czarnego. Temperatura wyniesie od 24°C do 29°C pod koniec tygodnia.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

1 komentarz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą