Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wracają burze do woj. lubelskiego. Kolejne dni z niebezpieczną pogodą

We wtorek w regionie prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu. Największe prawdopodobieństwo burz będzie na południu i wschodzie regionu. Zagrzmieć może także w centrum województwa.

Znaczna część Polski znajduje się dziś w stabilnym powietrzu polarnym morskim, tylko południowo-wschodnia i wschodnia część kraju będzie w cieplejszym i bardziej zasobnym w wilgoć powietrzu znad Morza Czarnego. Pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżami znad Morza Czarnego i Bałkanów oraz Morza Bałtyckiego.

We wschodniej części kraju zaznacza się dodatkowo pofalowany front atmosferyczny, który zmienia swój charakter na front ciepły, za którym napływać zaczyna cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze z południowego-wschodu. Temperatura wyniesie dziś od 22°C do 25°C.

We wtorek prognozowane są burze, których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji od 10 mm do 30 mm, miejscami grad o średnich od 1 cm do 3 cm. Wiatr w trakcie burz do 70 km/h. Przepływ sterujący w środkowej troposferze będzie słaby, zatem komórki burzowe nie będą dobrze zorganizowane i na ogół krótkotrwałe. Przeważnie mają być to pojedyncze ośrodki konwekcyjne, miejscami struktury wielokomórkowe, w formie klastrów burzowych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Burze przemieszczać mają się powoli ze wschodu i południowego-wschodu na zachód i północny-zachód.

Największe prawdopodobieństwo burz będzie na południu i wschodzie regionu. Zagrzmieć może także w centrum województwa. Burze mało prawdopodobne są w zachodnich powiatach woj. lubelskiego. Pierwsze burze możliwe są około południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie pomiędzy godziną 14 a 20. Lokalnie burze utrzymają się w nocy. Po zachodzie słońca ich głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne. Początkowo możliwy również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz we wtorek ocenia się na 90%.

Kolejne dni coraz cieplejsze i burzowe za sprawą napływu powietrza ze wschodu Europy i Morza Czarnego. Temperatura wyniesie od 24°C do 29°C pod koniec tygodnia.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

Jeden komentarz

Z kraju