Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wraca wiosna? Na Walentynki przyleciał na Lubelszczyznę pierwszy bocian

Pierwszy bocian powrócił na Lubelszczyznę. Czy oznacza to koniec zimy? Jak na razie nie zapowiada się, żeby było inaczej.

Bocian w lutym może oznaczać tylko jedno, zakończenie zimy i rychłe nadejście wiosny. Z kolei wg ludowych wierzeń, bocian na gnieździe w dniu 14 lutego, może zaś zwiastować urodzaj dzieci. Pierwszego z tych zwiastujących nadejście wiosny ptaków, zaobserwowano w Strzelcach pod Nałęczowem. Bocian pojawił się już również w zajmowanym od 2012 roku gnieździe. Choć to dopiero luty, to aura jest już prawie wiosenna. Temperatury w najcieplejszym momencie dnia osiągają 6-8 st. C, o tym że wciąż mamy zimę przypominają nocne przymrozki.

Jednak jak zapewniają synoptycy, taka pogoda ma się już utrzymać. Raczej nie jest już spodziewany powrót zimy. W ciągu najbliższych dni temperatura będzie wynosić od 1 do 6 st. C zaś pod koniec lutego osiągnie nawet 13 st. C. Opady prognozowane są tylko pod koniec przyszłego tygodnia.

Bocianie gniazdo, do którego powrócił bocian, można podglądać na żywo w internecie. – Transmisja na żywo uruchomiona została z dwóch kamer IP HD. Jedna kamera skierowana jest centralnie do zasiedlonego gniazda, a druga na panoramę dwóch gniazd. Obie kamery wyposażone są w specjalne inteligentne systemy nocnego oświetlenia IR, które jest całkowicie neutralne dla bocianów oraz system transmisji danych AV oparty o dynamiczną kompresję i elastyczną zajętość pasma sieci Internet- wyjaśnia Andrzej Filipowicz, operator transmisji online .

Bociana można podglądać tutaj: www.bocianiakraina.pl/strzelce

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2015-02-14 11:35:47

11 komentarzy

 1. Urodzaj dzieci – po wczorajszej premierze filmu „50 twarzy Greya” 🙂 🙂

 2. 6 gęsi dzisiaj widziałem jak leciały. Wiosna panie sierżancie.

 3. UWAGA UWAGA BOCIAN JEST TEZ W GNIEZDZIE W LEONOWIE woj LUbelskie

 4. A ja pchłę widziałem , nie wiem skąd ona przyskakała.Też chyba czuję wiosnę.

 5. kleszcze też już są, widziałem w garażu…

 6. Ale daliście się nabrać! Żaden bocian nie przyleciał, to jest „Marlenka”, bocian rezydent, który spędza w Strzelcach zimę.

 7. Ten bocian wcale nie przyleciał teraz do Polski tylko spędził całą zimę w Strzelcach ze względu na kontuzję która uniemożliwiła mu wylot do ciepłych krajów w zeszłym roku.

 8. A dziennikarze jak zwykle szukaja sensacji. Mysle, ze warto bylo popytac u zrodla, czyli uopiekuna gniazda, wzgednie na rodzimej stronie http://bocianiakraina.pl/.

  • Informacja była tak podana na maila i wynikało z niej, że bocian przyleciał do gniazda na Walentynki…

 9. jaskółka jedna nie czyni wiosny

  No to udał się prima aprilis. Z tym bocianem w Leonowie to też żart, wiem bo jeździłem do warsztatu mercedesa i stoi bociek ale jako ozdoba.Gratuluję poczucia humoru nadawcy e maila .

 10. Jak zajrzałem na film z kamery na gniazdo w Strzelcach Opolskich to bocian stał w gnieździe a drugi bocian spacerował po łące na dole 🙂 Także widać już drugi siew tamtych okolicach pojawił 🙂

Z kraju

Sport