Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wprowadzają do obiegu nowe 200 złotych. Szykują też banknot 500 złotowy

Do obiegu wchodzi nowy, zmodernizowany banknot o nominale 200 złotych. Ma mieć lepsze zabezpieczenia. Z kolei trwają również zaawansowane prace nad banknotem 500 złotowym.

W lutym Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowy banknot o nominale 200 złotych. Choć sam projekt graficzny nowej 200-złotówki nie uległ zmianie, to zastosowane nowe zabezpieczenia sprawiają, że banknot będzie się różnił, od dotychczas używanego. Zmiany będą dobrze widoczne, z powodu zaawansowaniu najbardziej nowoczesnych technologicznie zabezpieczeń.

Na nowym banknocie, podobnie jak na starym, znajduje się portret króla Zygmunta I Starego. Z tyłu zaś wizerunek orła przeplecionego literą „S” w sześcioboku z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu. W tle jest wizerunek orła, fragment dziedzińca arkadowego zamku na Wawelu.

Najbardziej charakterystyczne elementy w zmodernizowanym banknocie to: znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło na niezadrukowanym polu, korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło, tarcza płynnie zmieniająca kolor ze złotego na zielony oraz wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP i podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.

Dotychczas będące w obiegu banknoty pozostają ważne bezterminowo. Narodowy Bank Polski pracuje również nad wprowadzeniem do obiegu banknotu o nominale 500 zł. Jak wyjaśnia NBP, celem jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym przechowywanych banknotów. Nowe 500- złotowe banknoty mają się pojawić w 2017 roku. Będzie na nich widniał wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Wprowadzają do obiegu nowe 200 złotych. Szykują też banknot 500 złotowy
Wprowadzają do obiegu nowe 200 złotych. Szykują też banknot 500 złotowy
Wprowadzają do obiegu nowe 200 złotych. Szykują też banknot 500 złotowy

(fot. NBP)
2016-01-31 09:00:38

31 komentarzy

 1. Po co nowe bankknoty 200 zł, stare będą w obiegu cały czas, więc fałszerze nawet nie będą musieli uczyć się tych hiper zabezpieczeń. Marnotrastwo pieniędzy, wmawiają nam jeszcze, że to konieczne, bo lepsze zabezpieczenia. PWPW zaczyna działać jak mennica papieska czy inna skarbnica narodowa, co blaszki sprzedają i żerują na naiwnych.

  • Tylko że to nie PWPW decyduje, oni tylko drukują co im każą.

  • Niedorzecznik prasowy służb niespecjalnych

   Stare banknoty będą w obiegu de iure bezterminowo, czyli de facto do czasu, aż się zużyją. Jak taka dwusetka ze trzy razy pod rząd (w sensie cykliczności, nie rady ministrów) trafi do klubu go-go, to po miesiącu NBP go wycofa jako zużyty, jeśli jakaś babcia się zirytuje na bank podnoszący opłaty za prowadzenie ROR i w związku z utrzymującą się deflacją postanowi takie stare banknoty stezauryzować w filiżance miśnieńskiej porcelany albo w świątecznym obrusie w pawlaczu, to dopóki NBP nie wycofa tych banknotów inaczej (denominacja, wprowadzenie euro, insza jakaś wymiana znaków pieniężnych), to taki banknot będzie cały czas w obiegu, bo będzie nim można płacić. Ale nowych banknotów o takim „starym” wzorze NBP już nie będzie wypuszczał.

 2. Jean Claude Van Damme z Lublina/ k. Świdnika

  Wypłata w 3 banknotach 500 – złotowych, jeszcze czasem resztę będzie trzeba wydać pracodawcy 😉

 3. Mało kto wie, ale porozrzucane w „artystycznym nieładzie” kółeczka po lewej stronie banknotu też są zabezpieczeniem – większość nowoczesnych kopiarek odmówi pracy widząc taki układ 😉 pzdr

 4. Skoro mowa o państwowych miejscach pracy to powiem Wam jeszcze, że jednak budżetówka to budżetówka, co innego niz prywatnie wiadomo, ale już nie to co kiedyśą…(za czasów PRL)

 5. 500zł – niektórzy będą musieli wydać resztę odbierając wypłatę

 6. Chodzi tylko o wprowadzenie jak największej ilości pieniądza do gospodarki w sztuczny sposób.

 7. Trzeba będzie bronić się rękoma nogami od nowego nominalu fałszerzy napewno ten moment wykorzystają przez podrobiony jeden papierek ile może byc straty no i konsekwencji prawnych
  5stowek w jednym papierku to trochę przesada na polskie realia, ale tu pewnie chodzi o 500zł na dziecko i wyprodukowanie takiego jednego banknotu będzie mniej kosztowało państwo niż przypuszczalnie 3:-)

 8. i zaraz chmara babć i niedoczytanych będa walić drzwiami i oknami bo bankomat im fałszywe 200zł wydał…