690 680 960

Wolontariusze i strażacy z Lubelszczyzny walczą ze skutkami powodzi w Serbii (relacja, zdjęcia)

Ośmioro wolontariuszy z naszego regionu wyjechało do Serbii aby pomagać w walce ze skutkami powodzi. Wśród nich są strażacy i nasz reporter.

Bałkany nawiedziła największa w historii powódź, w części regionów spadło aż 150 litrów wody na metr kw. W ciągu doby było tyle opadów, ile zazwyczaj pada w ciągu czterech – pięciu miesięcy. Katastrofalne opady spowodowały, że wezbrane rzeki wystąpiły z koryt, woda zalała tysiące domów, pod wodą znalazła się jedna trzecia powierzchni Bośni. Wielu ludziom odcięła drogę ucieczki, co spowodowało śmierć kilkudziesięciu osób. Powódź dotknęła tam blisko 1,5 miliona ludzi z czego ponad 100 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową, trwa stan klęski żywiołowej. Cały świat pomaga jak może.

Miejscem, które najbardziej ucierpiało jest położone w północno zachodniej Serbii miasto Obrenovac. Woda zalała tam praktycznie wszystko, jedynie wysokie budynki wystawały ponad poziom wody. Ewakuowane zostało całe miasto, jednak 14 osób zginęło zanim nadeszła pomoc. Jest już pewne, że straty wywołane wielką woda są o wiele większe niż wojna która trwała tam w latach 90-tych. To właśnie do Obrenovac przybyli wolontariusze z Polski, aby nieść pomoc dotkniętym przez los mieszkańcom.

Z Lublina oraz okolic wyruszyła grupa ośmiu osób: wolontariusze z lubelskiego Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenia Solidarności Globalnej oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemcach. Do organizacji wyjazdu dołożyła się także Gmina Niemce, gdyż wolontariusze korzystają z udostępnionego przez nich auta. Jak wyjaśniają, podczas pobytu w zniszczonym mieście postanowili zrobić wszystko to, co mogą, by pomóc mieszkańcom. W zalanym mieście ucierpiały ulice, domy, obiekty sportowe, sklepy, szkoły i przedszkola. Wszędzie leżą sterty cuchnących śmieci.

Jednym z budynków, najbardziej zniszczonych przez powódź jest szkoła podstawowa. Od piątku 6 czerwca, lubelscy wolontariusze walczą z czasem, żeby przywrócić budynek do stanu używalności. Oczyszczają wnętrza ze zniszczonych mebli oraz sprzętów a także prowadzą prace budowlane polegające m.in. na skuwaniu tynków ze ścian w celu osuszenia konstrukcji.

W najbliższy weekend planowany jest wyjazd z Lublina kolejnej grupy wolontariuszy. Będą oni tam przebywać około tygodnia. Poszukiwani są chętni, przede wszystkim zdrowi, silni mężczyźni. Można zgłaszać się telefonicznie: +48 507 216 080 lub mailowo: [email protected] Informacji na temat akcji można zasięgnąć także u wolontariuszy: Lublin, ul. Głęboka17, poniedziałek- piątek godz. 16.00-20.00. Każdy wyjazd wiąże się także z wydatkiem ok. 6 000 złotych, dlatego organizatorzy liczą na każde wsparcie.
Konto : 36 1240 1503 1111 0010 1529 8952 Z dopiskiem SOLIDARNI Z SERBIĄ

(fot. lublin112)
2014-06-11 09:00:28

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska