Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Województwo lubelskie zawarło umowę na obsługę połączeń kolejowych przez najbliższe 10 lat. Zapłaci za to 1,14 mld zł

Przez kolejne 10 lat regionalne połączenia kolejowe na terenie województwa lubelskiego będą obsługiwane przez Polregio. Właśnie podpisana została umowa, w ramach której pociągi w tym czasie mają pokonać 29,9 mln kilometrów.

W czwartek Województwo Lubelskie zawarło długoletnią umowę na obsługę połączeń kolejowych na terenie naszego regionu. Chodzi o pociągi pasażerskie kursujące liniach: Lublin – Parczew, Lublin – Chełm, Lublin – Lotnisko w Świdniku, Lublin – Zamość, Zamość – Bełżec – granica województwa, Lublin – Kraśnik – granica województwa, Lublin – Dęblin, Lublin – Dęblin – Łuków – Terespol – granica państwa oraz Łuków – granica województwa. Przez najbliższe 10 lat, gdyż na taki okres zawarto porozumienie, pociągi mają pokonać łącznie 29,9 mln kilometrów. Samorząd województwa zapłaci za to ponad 1,14 mld zł, czyli ponad 38 zł za każdy pokonany kilometr. Umowa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku.

Jak wyjaśniał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, kolej odgrywa istotną rolę w transporcie zbiorowym, ponieważ to najbezpieczniejszy, najbardziej ekologiczny i najbardziej pojemny środek transportu. Dodał jednocześnie, że rolą zarządu województwa jest zachęcanie do korzystania z kolei i zagwarantowanie pewności tego transportu.

– Długoletnie umowy to sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Ułatwią nam one poprawę jakości usług, modernizację i zakup nowego taboru oraz modernizację zapleczy technicznych. To nasz wspólny sukces świadczący o bardzo dobrej współpracy z województwem lubelskim. Cieszę się, że dzięki temu mieszkańcy będą mogli liczyć na lepszą ofertę transportową, oraz że dzięki temu wzmocniona zostanie stabilność funkcjonowania spółki na najbliższe lata – tłumaczy Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Polregio Artur Martyniuk.

Dodano również, że zawarta na długi okres umowa ma dać gwarancję stabilnej współpracy z samorządem województwa. To z kolei jest niezwykle istotne z punktu widzenia pasażerów oczekujących atrakcyjnego rozkładu jazdy oraz konkurencyjnej ceny biletów.

Województwo lubelskie zawarło umowę na obsługę połączeń kolejowych przez najbliższe 10 lat. Zapłaci za to 1,14 mld zł

(fot. PKP PLK)

5 komentarzy

  1. A konkurencja jakaś była?

  2. nowy potworek z posadkami dla partyjnych kolesi. Kiedyś były koleje regionalne, teraz polrego. słuszną lninię ma ta nasza władza.

  3. Janowska DMM Diamentowa! Nie powinny po lubelszczyznie jezdzic pociągi. Powinni to wyremontować w pierwszej kolejności a nie blokują miasto latami. A prezydent się przygląda.

  4. TO ILE BĘDZIE KOSZTOWAŁ 1 KILOMETR PRZEWOZU? ANO PODZIELMY 1 140 000 000 PRZEZ 29 900 000 TO WYNOSI 38 ZŁOTYCH ZA KILOMETR. CIEKAWE CZY TO TANIO CZY DROGO BIORĄC POD UWAGĘ, ŻE TE POCIAGI SĄ PRAWIE PUSTE.

Wiadomości z info112