690 680 960

W Wojciechowie trwają warsztaty kowalskie. W weekend rozpocznie się impreza

W Wojciechowie odbywają się doroczne warsztaty kowalskie. Bierze w nich udział szesnaście osób z całego kraju. W weekend odbędą się Ogólnopolskie Spotkania Kowali.

W samym centrum Wojciechowa, przed zabytkową kuźnią, trwają XXII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Uczestniczy w nich szesnaście osób z całego kraju, dwie kobiety i 14 mężczyzn. Uczą się oni kowalskiego rzemiosła nabierając podstawowych umiejętności z zakresu zdobienia i obróbki metalu, jak również z dziedziny kowalstwa użytkowego. Zajęcia prowadzą mistrzowie kowalstwa Andrzej Słowik i Kazimierz Kudła z Podkarpacia oraz Józef Kułak z Zakopanego.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z historią i cechami regionalnymi kowalstwa w Polsce. Odbyli również zajęcia teoretyczne, na których poznali właściwości metalu i tajniki jego oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów. Teraz od kilku dni przed kuźnią trwają zajęcia praktyczne. Z kolei już w najbliższy weekend odbędą się 16. Ogólnopolskie Spotkania Kowali. Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się w sobotę o godzinie 9.00 na placu przed kuźnią.

Wtedy to kilkudziesięciu mistrzów przystąpi do konkursu kucia artystycznego. Kowale będą też prezentować i sprzedawać swoje wyroby na stoiskach. Nie zabraknie również pokazów, m.in. podkuwania konia czy też wykonywania ozdób z żelaza. Ciekawie zapowiada się pokaz kucia noży z wykorzystaniem tradycyjnej kuźni polowej. Na ustawionej przed Wieżą Ariańską scenie zaprezentują się lokalne zespoły ludowe a gwiazdą wieczoru będzie grupa „Power Play”. Na koniec odbędzie się nocna dyskoteka.

W niedzielę po mszy świętej w intencji kowali przejdzie korowód na plac przy Wieży Ariańskiej. Oprócz targów i występów lokalnych zespołów odbędą się liczne konkursy. Gwiazdami wieczoru będą: „Piękni i młodzi”, „Mr. Pollack” oraz Małgorzata Ostrowska. Szczególnie widowiskowo zapowiada się również nocny pokaz kucia artystycznego. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

(fot. lublin112)
2016-07-07 18:44:54

3 komentarze

  1. Yyyyyyyyyyyyy ale impreza.

  2. szykuje się spęd wojciechowskich zakapiorów

  3. Taaaaaaa, co roku to gorzej…

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…