Włodawa/Kraśnik: Włamywacze w rękach policji

Policjanci z Kraśnika rozbili ośmioosobową grupę dokonującą włamań do sklepów wiejskich na terenie powiatu kraśnickiego. Natomiast policjanci z Włodawy zatrzymali sprawców włamań dokonanych na terenie dwóch powiatów. Czterech mieszkańców powiatu chełmskiego w wieku 16-35 lat w okresie od lipca do grudnia b.r. włamało się do sześciu sklepów spożywczych na terenie powiatu włodawskiego i chełmskiego.

Kraśnik

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Kraśnika od wakacji zajmowali się rozpracowaniem przestępców odpowiedzialnych za włamania do sklepów na terenie wiejskim. Przestępcy po włamaniu się do wnętrza sklepu kradli artykuły spożywcze, przemysłowe i alkoholowe. W nocy specjalnie zadaniowani policjanci typowali potencjalnie podejrzane osoby do tych przestępstw.

– Przełom nastąpił w nocy z środy na czwartek. Podczas penetracji terenu za włamywaczami w miejscowości Sulów, policjanci zauważyli w bocznej drodze samochód osobowy, w którym znajdowało się dwóch młodych mężczyzn. W żaden logiczny sposób nie potrafili uzasadnić swojego pobyty w tym miejscu. W bagażniku audi znajdowały się pojemniki i sprzęt do spuszczania paliwa z tirów. Szybko okazało się, że zatrzymani będą odpowiadać nie tylko za usiłowali włamania do miejscowego sklepu. W czwartek rano policjanci z Kraśnika zatrzymali kolejnych sześciu młodych mężczyzn, którzy wspólnie, od czerwca tego roku dokonali około 6 włamań do sklepów na terenie powiatu kraśnickiego i kradzieży 100 litrów paliwa. Policjanci ustalają czy podejrzani nie będą odpowiadać za inne podobne włamania, do których doszło na terenie powiatu lubelskiego i janowskiego – opisuje proceder KWP Lublin.

Wszyscy zatrzymani są mieszkańcami powiatu lubelskiego. Na złodziejskie wypady wyjeżdżali samochodami rodziców. Z okradanych sklepów szajka zabierała artykuły spożywcze i przemysłowe. Kwoty ustalonych strat spowodowanych włamaniami sięgają ponad 30 tysięcy złotych. Dotychczas funkcjonariusze w trakcie przeszukań odzyskali część skradzionych towarów. Wobec wszystkich zatrzymanych policjanci skierowali wnioski do o areszt tymczasowy. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował dozór policyjny, a wobec pozostałych siedmiu jeszcze wczoraj Sąd Rejonowy w Kraśniku zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Za włamania grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Włodawa

Wczoraj około godz. 1:30 włodawscy policjanci patrolując teren m. Orchówek zauważyli samochód osobowy, którego kierowca na widok radiowozu zaczął oddalać się z dużą prędkością w kierunku m. Okuninka. Policjanci ruszyli za uciekinierem, który po brawurowej ucieczce zjechał do przydrożnego rowu. Stróże prawa zatrzymali 35-letniego pasażera auta, natomiast kierowca zbiegł do pobliskiego lasu. Policjanci szybko ustalili dane personalne zbiegłego kierowcy. Okazał się nim 34-latek. Obaj mężczyźni to mieszkańcy gm. Sawin.

Dyżurny włodawskiej komendy zawiadomił policjantów Wydziału Kryminalnego i do akcji poszukiwawczej za zbiegłym kierowcą volkswagena włączył funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej z Włodawy i ze Zbereża, którzy w poszukiwaniach wykorzystali sprzęt termowizyjny oraz psa służbowego.

Po kilkugodzinnej penetracji terenu, około godziny 4:10, włodawscy kryminalni zatrzymali w m. Okuninka samochód osobowy marki Mazda. Pasażerem pojazdu okazał się poszukiwany 34-letni kierowca volkswagena.

W pojeździe, który po pościgu wpadł do rowu policjanci ujawnili m.in. trzy łomy, kominiarki, rękawice, krótkofalówkę posiadającą kanały nasłuchowe Policji i Straży Granicznej oraz czujkę alarmu zerwaną ze sklepu w m. Orchówek, do którego sprawcy usiłowali włamać się tej nocy.
W trakcie prowadzonych czynności kryminalni ustalili, że sprawcy nie działali sami. Jak się okazało do składu włamywaczy należeli również dwaj 16 i 18-letni mieszkańcy gm. Rejowiec Fabryczny. Policjanci ustalili, że w okresie czasu od lipca do grudnia br. grupa przestępcza włamała się czterokrotnie do sklepów spożywczych znajdujących się na terenie pow. włodawskiego i chełmskiego oraz usiłowała włamać się do dwóch kolejnych placówek handlowych.

W miejscu zamieszkania jednego ze sprawców stróże prawa odnaleźli m.in. alkohol i wyroby wędliniarskie pochodzące z przestępstwa kradzieży z włamaniem.

Cała czwórka przyznała się do winy. O losie 16-latka zadecyduje Sąd dla nieletnich. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

2013-12-07 09:34:56
(fot. KWP Lublin)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka