Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Włodawa: Straż Miejska ciągle poluje na piratów drogowych

Każdy, kto odwiedza Włodawę i zapomina o odpowiedniej prędkości w obszarze zabudowanym musi się liczyć z tym, że dostanie wkrótce pamiątkę w postaci zdjęcia z fotoradaru Straży Miejskiej. Funkcjonariusze najczęściej „polują” na wylotówkach z Włodawy. Najbardziej znane miejsca gdzie ustawiają na trójnogu swój sprzęt to wjazd do Włodawy od strony Chełma i wylot z Włodawy w stronę Białej Podlaskiej.

Koszt fotoradaru, który w kwietniu 2008 r. magistrat kupił dla Straży Miejskiej za 111 tysięcy złotych, zwrócił się po niespełna dwóch miesiącach. Spokojnie mogą spać ci, którzy jechali do 71km/h w obszarze zabudowanym. Praca włodawskiego fotoradaru zaczyna się od 71 km/h, przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Każdy kierowca, który będzie miał 72km/h zostanie sfotografowany a mandat dostanie pocztą.

Dzisiaj udało się nam chwilę porozmawiać z patrolem, który fotografował „piratów” na wylotówce w stronę Wisznic. Funkcjonariusze stali na pięćdziesiątce. Faktycznie, każdy kto przekroczył prędkość powyżej  71km/h został sfotografowany.

– Stoimy tutaj tyle lat i miejscowi, którzy powinni się do nas przyzwyczaić nadal łapią się na zdjęciach – mówi jeden ze strażników. – Jeden z rekordzistów miał jednego dnia wykonane cztery zdjęcia. Dwa za 8 punktów każde i dwa za 6 pkt. W sumie jeden dzień i 28 pkt.

Fotoradar robi zdjęcia aut oddalających się od urządzenia jak i zbliżających się do niego. Jak mówią strażnicy nie chowają się nie ukrywają się przed kierowcami. Stają w widocznych miejscach. Faktycznie auto straży widać z daleka, ale fotoradar już nie jest tak widoczny. Mały aparacik na trójnogu niepozornie stoi na poboczu i dokumentuje wykroczenia. W ciągu kilkunastu minut fotoradar wykonał kilka zdjęć. W większości kierowcy mieli włodawskie tablice rejestracyjne.

Trochę więcej informacji o sprzęcie ze strony dystrybutora (http://www.videoradar.eu):

Fotoradar INTEGRA Ba jest modyfikacją znanego przyrządu pomiarowego ISKRA-VIDEO i jest fotoradarem przeznaczonym głównie dla Straży Miejskich i Gminnych. Do ciekawostek należy zaliczyć funkcję rejestrowania innych wykroczeń, niż przekraczanie prędkości. Za pomocą urządzenia rejestruje się np. przekroczenia linii ciągłej, przejazdu na czerwonym świetle, niestosowania się do znaków drogowych, wandalizmu, kradzieży, etc.

Wykonane zdjęcia są zapisywane na zabezpieczonej karcie pamięci SDHC (obsługa kart o pojemności do 32 GB).

Co do funkcji, ten model posiada m.in.:

– Automatyczny pomiar prędkości wraz równoczesną rejestracją zdjęć.
– Wybór najszybszego celu i selekcja celów wg kierunku ruchu.
– Równoległy zapis obrazów z dwóch kamer.
– Uwidocznienie na ekranie celu wraz z danymi o jego prędkości, dacie, godzinie, trybie pomiaru.
– Możliwość przełączania podglądu z jednej kamery na drugą w czasie pomiaru lub w czasie podglądu. Wiarygodne określenie sprawcy wykroczenia przy pomocy obrazów z dwóch kamer.
– Wizualna rozpoznawalność numeru rejestracyjnego na dystansie do 200 m.
– Opcjonalnie: oprogramowanie do rozpoznawania numerów rejestracyjnych
– Ciągła rejestracja zdarzeń w trybie automatycznym.
– Wygodne sterowanie przyrządu przy pomocy pilota lub dotykowego ekranu.

Komentarze wyłączone

Z kraju