Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Włamanie do cerkwi w Białej Podlaskiej. Sprawcy ukradli kielich eucharystyczny i zbezcześcili ołtarz (zdjęcia)

Minionej nocy nieznani sprawcy włamali się do cerkwi św. Apostoła i Ewangelisty Marka w Białej Podlaskiej. Z budynku świątyni zostały skradzione księgi liturgiczne, kielich eucharystyczny oraz ewangeliarz ołtarzowy.

W nocy z 22 na 23 lutego nieznani na chwilę obecną sprawcy włamali się do cerkwi św. Apostoła i Ewangelisty Marka w Białej Podlaskiej. Włamywacze wybili szybę w jednym z okiem za pomocą kostki brukowej, a następnie weszli na teren świątyni.

Przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Wojskowego, do którego należy cerkiew informują, że zostało zbezczeszczone najświętsze miejsce, tj. św. Ołtarz (scs. Prestoł). Złodzieje ukradli kielich eucharystyczny, ewangeliarz ołtarzowy oraz kilka pozycji ksiąg liturgicznych. Istnieje prawdopodobieństwo, że spłoszył ich alarm dozorujący obiekt.

Sprawcy, bądź pojedynczy sprawca pozostawił ślady m.in. w postaci kropli krwi, co więcej poruszał się również po dachu świątyni. Policjanci zabezpieczyli ślady i ustalają okoliczności włamania z kradzieżą. Trwa również szacowanie strat. W związku z włamaniem nie została dzisiaj odprawiona święta Liturgia.

Jak wyjaśnia nam podkom. Barbara Salczyńska – Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, obecnie prowadzone są intensywne czynności mające na celu ustalenie oraz ujęcie sprawcy tego czynu. Funkcjonariusze pracowali na miejscu zabezpieczając wszystkie pozostawione ślady. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w tym przypadku będzie to kradzież z włamaniem, na razie nie potwierdzono, aby doszło do zbezczeszczenia miejsca praktyk religijnych.

Włamanie do cerkwi w Białej Podlaskiej. Sprawcy ukradli kielich eucharystyczny i zbezcześcili ołtarz (zdjęcia)

(fot. ks. mjr Łukasz Godun)

4 komentarze

  1. To jacyś idioci… nawet nie wiedzieli, że tam są cenniejsze rzeczy niż to co wynieśli. Ale to dobrze dla cerkwi.

  2. a bardzo dobrze ! bóg jest wszedzie !a ta czarna mafia to jedna wielka pedofilia!