Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wkrótce przypada 81. rocznica pacyfikacji wsi Sochy (wideo)

Wydarzyło się to 1 czerwca 1943 roku. Niemieckie wojsko i policja wspierana ukraińskimi kolaborantami otoczyły wieś Sochy i otworzyły ogień. Wieś zaczęła płonąć od pocisków zapalających. Na podwórkach mordowano całe rodziny. Kiedy oprawcy wycofali się, na niebie pojawiło się kilka samolotów, które zbombardowały wieś.

1 czerwca 1943 r. wojska niemieckie otoczyły i spacyfikowały wieś Sochy niedaleko Zwierzyńca. Zamordowano 183 (lub 185 lub 194) osób, z czego 180 osób zostało zidentyfikowanych. Pochowani zostali na specjalnie utworzonym w tym celu cmentarzu, na skraju lasu. W tym miejscu stał dom, który został spalony tego dnia jako jeden z pierwszych.

Powodem krwawej pacyfikacji były zaległości w płaceniu kontyngentów oraz pomoc jaką mieszkańcy udzielali partyzantom. Zbrodni dokonali niemieccy policjanci z Schutzpolizei i oddział SS, a także ukraińscy kolaboranci w niemieckiej służbie. Systematycznie mordowano wszystkich mieszkańców, bez względu na ich wiek i płeć. Domy podpalano wraz ze znajdującymi się tam rannymi.

Zdarzało się, że do płomieni wrzucano złapanych na ulicy ludzi. Na miejscu ginęły całe rodziny. Z masakry ocalało kilkanaście osób, większość z nich miała szczęście, bowiem tego dnia przebywała poza swoimi domami. Z całej wsi ocalał tylko jeden dom. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo przygotowanego przez Ryszarda Molasa.

Zaproszenie na uroczystość patriotyczno-religijną

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej O/Z Koło Rejonowe w Zwierzyńcu, Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, 25. Batalion Lekkiej Piechoty, Urząd Miejski w Zwierzyńca, mieszkańcy wsi Sochy, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna serdecznie zapraszają na uroczystość patriotyczno-religijną upamiętniającą 81. rocznicę pacyfikacji wsi Sochy, która odbędzie się 1 czerwca 2024 r. (sobota) w Sochach, gm. Zwierzyniec. Szczegóły na plakacie.

Wkrótce przypada 81. rocznica pacyfikacji wsi Sochy (wideo)

Autor: redakcja

6 komentarzy

  1. Fajnie napisane tylko ile to ma wspólnego z prawda historyczna ?

  2. Będzie delegacja z niemiec?

  3. Jest przejmująca książka Anny Janko „Mała zagłada” o tym wydarzeniu. Autorka opisuje pierwsze lata życia swojej mamy, Teresy Ferenc, i wpływ, jaki ten dzień wywarł na całą jej rodzinę.

Dodaj komentarz