Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

WITD: Wyeliminowano z ruchu pojazd zagrażający bezpieczeństwu i niszczący drogi

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wyeliminowali z ruchu pojazd przewożący drewno. Ładunek na przyczepie ciężarówki nie był odpowiednio zabezpieczony oraz znajdowało się go znacznie za dużo.

Do ujawnienia uchybień w transporcie drewna doszło w czwartek 25 czerwca w Łabuniach w powiecie zamojskim. Inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd składający się z samochodu ciężarowego i przyczepy. Na pojeździe znajdował się ładunek drewna.

Pojazd zatrzymano do kontroli z uwagi na brak zabezpieczenia ładunku, co powodowało jego przesuwanie na boki, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Pojazd został także skierowany na pomiary wagowe do punktu kontrolnego w Sitańcu.

Wyniki pomiarów wykazały znaczne przekroczenia dopuszczalnych przepisami prawa norm w zakresie szerokości, dopuszczalnej masy całkowitej oraz nacisków osi.

Po odjęciu dopuszczalnych błędów pomiaru stwierdzono że:

– szerokość pojazdu wyniosła 3,41 m, co przekroczyło dopuszczalną szerokości pojazdu o 0,86 m,
– rzeczywista masa zespołu pojazdów wyniosła 49,85 tony, co przekroczyło dopuszczalną masę całkowitą dla tego zespołu o blisko 10 ton,
– rzeczywisty nacisk podwójnej osi napędowej wyniósł 23,05 tony, co przekroczyło dopuszczalny nacisków osi dla podwójnej osi napędowej o ponad 5 ton.

Kontrolowany zespół pojazdów nie został dopuszczony do dalszej jazdy. Po przeładowaniu części drewna na drugi pojazd oraz umieszczeniu go i zabezpieczeniu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pojazdy mogły odjechać z miejsca kontroli.

Kierowca został ukarany mandatem karnym a konsekwencją beztroski przewoźnika będzie surowa kara dla niego.

WITD: Wyeliminowano z ruchu pojazd zagrażający bezpieczeństwu i niszczący drogi
WITD: Wyeliminowano z ruchu pojazd zagrażający bezpieczeństwu i niszczący drogi

2015-07-01 01:50:07
(fot. WITD)

23 komentarze

  1. ciekawe ile tego mandatu dostał to byśmy się przekonali jaka to kara spotkała przewoźnika niszczącego drogi?

Z kraju