Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W gniazdach pojawiają się pierwsze bociany (zdjęcia)

Pierwsze bociany wracające z zimowisk, można już zaobserwować w gniazdach w naszym regionie. Nie zawsze są to właściciele gniazd, lecz osobniki, które zatrzymały się, aby odpocząć przez docelowym miejscem gniazdowania.

Łagodna i praktycznie bezśnieżna zima oraz panujące w ostatnim czasie wysokie, jak na luty oraz początek marca, temperatury sprawiają, że przyroda budzi się do życia. Pojawiają się wiosenne kwiaty, pierwsze liście na krzewach, ożywienie jest również wyraźnie widoczne wśród zwierząt. W poniedziałek otrzymaliśmy informację, że do jednego z gniazd w Ludwinie koło Łęcznej powróciły już bociany.

Nie są to ptaki, które udały się na zimowiska do Afryki, gdyż te wyruszyły w drogę powrotną do Polski dopiero w ostatnich dniach lutego. Jednak wszystko wskazuje na to, że bociany te są osobnikami, które powróciły z zimowisk w innych krajach. Jak wyjaśnia nam Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana”, w związku z coraz łagodniejszymi zimami, coraz więcej bocianów nie podejmuje dalekiej migracji, tylko zimują w Grecji, Bułgarii i Turcji. One wracają najwcześniej.

W poprzednich latach pierwszych bocianów można było się spodziewać przeważnie od 15 marca, jednak w tym roku wyjątkowo przyloty są przyśpieszone o kilka dni. Wszystko dzięki sprzyjającej pogodzie na trasie przelotów tych ptaków. Jak dodaje Kamil Piwowarczyk, pierwsze bociany z północnych Niemiec z założonymi nadajnikami dwa dni temu doleciały na Ukrainę. To oznacza, że w kolejnych dniach możemy spodziewać się kolejnych, pojedynczych bocianów na gniazdach w naszym regionie. Nie zawsze będą to właściciele gniazd, lecz osobniki, które zatrzymały się, aby odpocząć przed docelowym miejscem gniazdowania.

Poniżej można na żywo obserwować bociany w ośrodku rehabilitacji Stowarzyszenia „Szansa dla Bociana” w Kozubszczyźnie koło Lublina.

 

(fot. nadesłane – Waldek)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9016zł 0.47%
  • GBP 4.9802zł 0.68%
  • EUR 4.5477zł 0.45%
  • CHF 4.2095zł 0.23%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Zaproszenie na 100-lecie OSP w Ostrowie Lubelskim
  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)