Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wiosenne temperatury w natarciu. W najbliższych dniach nawet 12 stopni

1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Jednak już za kilka tygodni czeka nas koniec astronomicznej zimy. Trwająca zima w naszej części Europy okazała się najcieplejszą w historii pomiarów instrumentalnych od 1792 roku.

Anomalia meteorologicznej zimy (okres od grudnia do lutego) przekroczyła ponad 4°C na obszarze Polski. Nic nie wskazuje również, aby śnieżna i mroźna zima wystąpiła w marcu, lecz epizodów z opadami śniegu i przymrozkami nocami oraz w godzinach porannych nie można wykluczyć. Anomalia temperatury powietrza za pierwsze 4 dni oscyluje w przedziale od 5,5°C do 6,5°C względem analogicznego okresu 1981-2010.

W czwartek Polska dostała się przejściowo pod wpływ klina wysokiego ciśnienia z południa Europy, który zapewnia w naszej części kraju pogodną aurę. Rozwinęły się również chmury Cumulus, które nie przynoszą jednak opadów z powodu zbyt słabej rozbudowy pionowej. Temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 6°C do 8°C. Opady atmosferyczne nie wystąpią. Zachmurzenie na ogół małe, okresami umiarkowane.

W nocy z czwartku na piątek Polska zacznie dostawać się pod wpływ niżu o imieniu „ELLI” z centrum nad Niemcami. Jutro nasz kraj znajdzie się w strefie frontu okluzji. W województwie lubelskim temperatura wyniesie od 5°C do 8°C. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Prognozowane są słabe opady deszczu w regionie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany z południa i południowego wschodu, w porywach do 54 km/h.

Pierwszy dzień weekendu przyniesie zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Prognozowane są słabe opady deszczu. Temperatura oscylować będzie w przedziale od 7°C do 9°C.

W niedzielę prawdopodobne są jeszcze opady deszczu, zanikające do godzin południowych, natomiast w drugiej części dnia możliwe są rozpogodzenia. Temperatura wyniesie od 5°C do 7°C w najcieplejszym momencie dnia. Kolejne dni to dalsza dominacja cyrkulacji zachodniej. Na termometrach zobaczymy prawdopodobnie nawet 12 stopni, ale o tym informować będziemy w kolejnych wpisach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Nic, tylko wyciągać Wigrusy czy Jubilaty z piwnic i jeździć.

  2. Franiu ja wyciągam z garazu swoje „ałdi ” i też będę jeżdził .Nie wiem jak długo ,bo pewnie zgodnie z twoją teorią ,moje „ałdi” wcześniej czy pużniej spowoduje wypadek ,ale jednak zaryzykuje ,wykupię tylko auto casco i niech się dzieje wola nieba

  3. HAARP! to jest przyczyna braku zimy w Europie 2020rok…

    • Być może, wszak ja za zimą nie tęsknię. Brak martwego sezonu w budownictwie, mniej soli na ulicach, mniej odśnieżania, no i oszczędność na ogrzewaniu. Po tym jak ekofaszyści zmusili nas do ogrzewania domów gazem, przeciętna polska rodzina poszłaby z torbami po sezonie grzewczym, gdyby powtórzyła się taka zima jak w 1979… Łagodna zima, to zbawienie w naszej nieszczęśliwej sytuacji.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo