690 680 960

Wiosenne burze pojawią się w woj. lubelskim. Będą opady gradu, ulewy i wiatr do 80 km/h

W poniedziałek w regionie prognozowane są burze. Najwięcej takich zjawisk pogodowych należy spodziewać się w południowej części woj. lubelskiego. Zdarzyć mogą się również w centrum i na wschodzie regionu.

Dzisiejszy dzień na terenie Polski minie przeważnie pod znakiem wilgotnej i mokrej aury spowodowanej zaleganiem chłodnej i wilgotnej masy powietrza, jak i też obecnością strefy chłodnego frontu atmosferycznego związaną ze stopniowo wypełniającym się układem niskiego ciśnienia Thalke wędrującym nad środkową częścią kontynentu europejskiego w kierunku Białorusi.

Tylko na wschodzie zalegać ma dziś jeszcze strumień cieplejszego powietrza pochodzenia polarno morskiego stopniowo wypierany w ciągu dnia. Termometry pokażą dziś w woj. lubelskim od 16°C do 19°C w najcieplejszym momencie dnia. Od jutra ochłodzenie i termometry pokażą zaledwie 10°C do 12 °C. Do końca tygodnia będzie przeważnie od 12 °C do 16 °C za dnia. Nocami przeważnie od 0 °C do 7 °C. Nocami i w godzinach porannych zdarzyć mogą się sporadyczne przygruntowy przymrozki w woj. lubelskim.

W poniedziałek przewiduje się rozwój burz. Zarówno na lokalnych strefach zbieżności wiatru przed frontem oraz na linii chłodnego frontu atmosferycznego. Pierwsze burze w regionie mogą pojawić się już około południa. Jednak największa aktywność burzowa powinna przypaść na przedział godzinowy od 14 do 18. Będą to zarówno izolowane komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Istnieje niskie prawdopodobieństwo utworzenia się izolowanej superkomórki burzowej.

Chmury burzowe przemieszczać mają się od południa, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym poniedziałkowym burzom będą ulewy 5-25 mm, drobny grad do 1-2 cm i wiatr do 75-80 km/h. Miejscami aktywność elektryczna będzie podwyższona, stwarzając zagrożenie dla życia i mienia. Nie będą to jednak długotrwałe burze. Obok jednej wygasającej chmury burzowej, rozwinąć mogą się następne na granicy wypływu zimnego powietrza.

Najwięcej burz spodziewamy się w południowej części woj. lubelskiego. Zdarzyć mogą się także w centrum i na wschodzie regionu. Pod wieczór burze zaczną słabnąć i zanikać. W pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć. Atmosfera stanie się stabilna. Najdłużej burze zaznaczyć mogą się w powiatach przygranicznych. Najmniejsze ryzyko burz ma być dziś na północy województwa. Jeśli nawet pojawią się, to będą rozproszone i krótkotrwałe względem pozostałej części regionu.

Należy mieć na uwadze to, że burze są zjawiskiem lokalnym. Dlatego nie wystąpią w każdej miejscowości. Nie jest możliwe bardziej precyzyjne prognozowanie obszarów ich wystąpienia. Zatem w takiej sytuacji zaleca się obserwowanie bieżących danych radarowych, zdjęć satelitarnych, detektorów wyładowań. Kluczowe mogą okazać się również obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych dziś burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

 1. A nie było tam śniegu!?

  • Dziadek ze Slamsowa

   Nie, Pan jasnowidz nic nie pisze na temat śniegu, może nie przejasnowidział… 😆

 2. Chichotik zwyczajny (czyli: pospolity)

  Przydałoby sie trochę piorunów, bo tego draństwa wszelakiego dookoła tyle, że czas zrobić choć odrobinę porządku

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas