Winny, czy niewinny? Sprawą skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski zajmą się lubelscy śledczy

Zapewnienie większego obiektywizmu w ocenie materiału dowodowego oraz uniknięcie stronniczości ma być przyczyną przeniesienia sprawy Arkadiusza Kraski na drugi koniec Polski. Teraz zajmą się nią śledczy z Lublina.

Prokuratura Regionalna w Lublinie zajmie się sprawą skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski. Jest to decyzja Prokuratury Krajowej, która postanowiła przenieść śledztwo ze Szczecina do Lublina aby zapewnić większy obiektywizm w ocenie materiału dowodowego oraz uniknąć stronniczości. Oznacza to, że teraz lubelscy śledczy będą musieli ocenić, czy Kraska ma coś wspólnego z zabójstwem dwóch mężczyzn, do którego doszło 20 lat temu w Szczecinie.

Ówczesne śledztwo wykazało, że były to porachunki pomiędzy grupami przestępczymi. Marek C. i Robert S. zginęli w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych od strzałów z broni palnej. Niebawem dwóch świadków wskazało na Arkadiusza Kraskę jako sprawcę zabójstwa. Byli to przestępcy, którzy w zamian za nadzwyczajne złagodzenie dla siebie kar, zdecydowali się na współpracę z prokuraturą.

Pomimo tego, że Kraska miał alibi na ten dzień, jak również niezgodność pomiędzy zeznaniami obu świadków oraz wykluczające się szczegóły, w marcu 2001 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał go za winnego dokonania zbrodni. Wyrok brzmiał: dożywotni pobyt w zakładzie karnym. Orzeczenie to utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Po latach Prokuratura Regionalna w Szczecinie złożyła wniosek o wznowienie sprawy. Wskazywano w nim na możliwość m.in. spreparowania dowodów oraz mataczenia w śledztwie co mogło mieć wpływ na orzeczenie sądu a w konsekwencji na skazanie niewinnego człowieka. Jeden ze świadków przyznał się do składania nieprawdziwych zeznań. W wyniku tego w maju b.r. Sąd Najwyższy wstrzymał dalsze wykonywanie kary a Arkadiusz Kraska wyszedł na wolność.

Niebawem jednak szczecińscy śledczy wycofali się z wniosku o uniewinnienie i tym razem postanowili apelować o wznowienie procesu. Uznano bowiem, że dowody wskazujące na nieprawidłowości popełnione w trakcie prowadzonego przed laty śledztwa nie mogą świadczyć o tym, że Kraska jest niewinny. Z kolei ponowne przeprowadzenie postępowania przed sądem pozwoli na pełną weryfikację dowodów, zarówno zgromadzonych przed 20 laty, jak też obecnie i tym samym wskaże winę lub niewinność Kraski.

(fot. Polsat)

8 komentarzy

 1. Janusz z Kowalskiej?

  Jak by byl grzeczny i nieeinny nikt by go nie wytypowal do więzienia. Dożywocie i po temacie.

  • Szczerze i z całego serca życzę Ci żeby jakaś wariatka oskarżyła o coś czego nie zrobiłeś i by Cię sąd posadził na 25 lat za niewinność ! Mam nadzieję że Cię coś takiego spotka w życiu wtedy może wspomnisz obie swój beznadziejny komentarz

  • Skazać kogoś na kilka lat za uczestniczenie w grupie przestępczej czy za rozboje to nie to samo co skazac kogos za podwójne morderstwo.

 2. i kto będzie znowu płacił miliony złotych odszkodowania , czy wystarczy dla nas wtedy na 500+ . Musi być winny , niech się złoży w ofierze bo nasz system może tego nie wytrzymać. Wygląd ma nieciekawy , czyli winny.

 3. prawdziwy janusz

 4. Ja też jestem niewinny

 5. Alibi? Był kiedyś taki batonik. Sąd skazał. Podatnicy zapłacą miliony odszkodowania. Kasta. Sól ziemi.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka