Zbliżają się tegoroczne Dożynki Wojewódzkie. Znane są już dokładne szczegóły imprezy

W niedzielę 8 września, na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu koło Lublina, odbędzie się tegoroczne święto plonów województwa lubelskiego oraz powiatu lubelskiego. Jak co roku zaplanowano szereg atrakcji.

Coraz mniej czasu zostało do tegorocznych Dożynek Wojewódzkich, jakie odbędą się na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. W czwartek Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch przedstawili szczegóły wydarzenia. Święto plonów rozpocznie się o godzinie 10:30 korowodem i powitaniem delegacji dożynkowych/ Godzinę później ruszy obrzęd dożynkowy a w południe odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po niej nastąpi ceremonia dzielenia się chlebem, wręczone zostaną medale i odznaczenia a o godzinie 15:00 rozstrzygnięte zostaną konkursy na najpiękniejszą posesję powiatu lubelskiego oraz na najładniejszy wieniec dożynkowy, zarówno powiatowy jak też wojewódzki. Będą też występy zespołów ludowych.

Część artystyczna rozpocznie się o godzinie 17:00 występem kabaretu Łowcy B. Pół godziny później zaplanowano koncert discopolowego zespołu Power Play. O godzinie 19:00 wystąpi tworzony przez muzyków z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Jarosławia zespół MUS!. Grupa gra muzykę opartą na nurcie rocka i reggae. O godzinie 20:00 wystąpi Natalia Szroeder a o 21:00 Feel. Z wydarzeń towarzyszących warto wymienić prezentację powiatów i gmin województwa lubelskiego, wystawę maszyn rolniczych, prezentacje służb mundurowych, warsztaty edukacyjne, wesołe miasteczko oraz animacje, pokazy i zabawy dla dzieci.

Przedstawiono również starostów tegorocznych dożynek, którzy będą pełnić zaszczytną funkcję gospodarzy. Starościna Katarzyna Pańczuk-Drozd mieszka z rodziną w podlubelskiej miejscowości Pólko w gminie Niemce. Z wykształcenia jest mgr inż. rolnictwa. Od 13 lat prowadzi z mężem Irkiem gospodarstwo rolne. Na 40 ha gruntów własnych i dzierżawionych prowadzą produkcję roślinną – uprawiają zboża, marchew, kapustę, kalafior. Z kolei starosta Jarosław Miściur mieszka we wsi Policzyzna w gminie Krzczonów. Jest absolwentem Liceum Rolniczego w Krzczonowie oraz Akademii Rolniczej w Lublinie, którą ukończył z tytułem mgr inż. ogrodnictwa, specjalność zarządzanie. Od 2003 roku prowadzi gospodarstwo o powierzchni 123 ha, na którym uprawia pszenicę, rzepak i buraki cukrowe. W swojej działalności rolniczej wprowadza najnowsze metody uprawy, ochrony i nawożenia. W 2013 roku zajął drugie miejsce w konkursie „Rolnik Lubelszczyzny”.

(fot. Starostwo Powiatowe)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Pewnie będa Lubelskie ukraińskie zespoły ludowe i te Wasze ”żydowskie pizze” zwane cebulakami. :d

  • Turysta, a od kiedy to jesteś antysemitą? Żydowska pizza to ma być określenie nobilitujące czy pogardliwe twoim zdaniem? Chyba słoneczko zaszkodziło. W każdym razie jedno jest pewne – totalny paraliż dróg w okolicy lotniska, bo na Dożynki wybierze się sporo rolników z Lublina. Dożynki, Woodstock czy Przystanek Jezus – tej elicie z miasta jest wszystko jedno, aby było głośno i coś się działo. Tumany kurzu, albo błoto po kostki, jeśli akurat popada. Bawcie się dobrze!

  • Ale kacapskiej swołoczy nie będzie oprócz @ Turysty ale i tak trzeba mieć baczenie na portfele bo on ,,zajumkę” ma wrodzoną.

 2. Jarek b. sympatyczny gosc! czesto bezinteresowny-szacun

 3. Bydła się zjedzie że Ho Ho

 4. będzie jak co roku h…. wielki i szelki dwa ciągniki brony i opryskiwacz 300l kilka lat temu to były wystawy a teraz to jeden wielki plac do zarabiania kasy nie polecam

 5. czekasz godzine po piwo, później godzine do toytoya , później ze 2 godziny żeby coś zjeść( hot dog za 18 zł, serio?) , o jednej kolejce po darmowe żarcie nawet nie wspomnę .

  a piwo z kija to ile ma procent i objętości, bo nigdzie nie napiszą?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska