Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Park miejski w Lubartowie zostanie zamknięty. Niebawem stanie się wielkim placem budowy

Do końca września przyszłego roku nie będzie można korzystać z parku miejskiego w Lubartowie. Rusza bowiem jego rewitalizacja. Wejście na stadion miejski będzie możliwe tylko od strony ul. Parkowej.

Rozpoczyna się zapowiadana od dawna rewitalizacja parku miejskiego w Lubartowie. Władze miasta chcą, aby miejsce to stało się nie tylko wizytówką miasta, lecz również atrakcyjnym miejscem dla samych mieszkańców. Dlatego też zakres prac jest bardzo szeroki. Obejmuje zarówno zieleń, jak też przebudowę alejek oraz wymianę całej infrastruktury. W planach jest także wydobycie historycznego kontekstu tego terenu. W związku z prowadzonymi robotami od poniedziałku 2 września rozpocznie się proces zamykania parku. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa. Dlatego też przez kilkanaście miesięcy nie będzie można z niego korzystać.

W pierwszym etapie inwestycji ze stawu spuszczona zostanie woda, zaś wykonawca przystąpi do jego oczyszczania. Wiadomo już, że zlikwidowana zostanie wyspa, co jest konieczne ze względu na podkreślenie charakteru stawu i jego funkcji. W trakcie przeprowadzonych dwa lata temu w Urzędzie Miasta konsultacji społecznych mieszkańcy opowiadali się właśnie za tego typu rozwiązaniem. Sama woda w stawie ma być napowietrzana przez trzy gejzery.

Jeżeli chodzi o zieleń, to zaplanowane zostały podcięcia koron obecnych drzew. Ma ograniczyć problem związany z obecnością m.in. gawronów, które zanieczyszczają teren parku a tym samym odstraszają od spacerowania w tym miejscu. Będą też liczne nasadzenia, zarówno drzew jak i krzewów. Obecnie w parku występuje 36 gatunków drzew i 6 gatunków krzewów. Po rewitalizacji pojawi się dodatkowych 6 gatunków drzew i 19 odmian krzewów. Łącznie wprowadzone zostaną 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny, paprocie i trawy ozdobne.

Wymieniona będzie również nawierzchnia alejek. W części historycznej będą one posiadały nawierzchnię mineralną zaś główna ścieżka parku zostanie wyłożona kostką bazaltową. Plac przy fontannie oraz schody mają być wykonane z kamienia. Zmodernizowane zostanie także oświetlenie, projekt zakłada montaż 167 nowych latarni LED. Zupełnie nowa będzie też infrastruktura. Oprócz drewnianej altany ustawione zostaną 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmieci. Nie zapomniano też o bezpieczeństwie. W parku pojawi się system monitoringu. Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2020 r.

(fot. UM Lubartów)

6 komentarzy

 1. zobaczymy jak będzie za 3 czy 5 lat bo jeśli nie będzie się dbało o to co jest to i góra pieniędzy wyłożona na tą rewitalizację pójdzie na zmarnowanie.
  wystarczyłoby od parunastu lat podcinać drzewa, dbać o trawę (tak, teraz są wszędzie chwasty) oraz dbać o ogólny ład i porządek. Dodatkowo jakby od czasu do czasu coś drobnego podziałać park byłby w rewelacyjnym stanie.

  Zobaczymy nie mogę się doczekać.

  Przydało by się na końcu jakieś GESTAPO postawić w parku, żeby likwidowało śmieciarzy i bandziorów niszczących wszystko dookoła – montowanie monitoringu jest dobre i opłacalne, ale dla producenta tego sprzętu i firmy montującej go…

 2. Wzorem nowomody zabetonują go?

 3. no i gdzie ja bedem winko tera pił?

 4. Czy wiedzą o ty kawki !?!? Bo jeśli nie to całą Robotę o d… Potłuc

 5. Super, całe życie na to czekałem. Podcięte drzewa szybko odrosną, a gawrony odbudują gniazda… Nie daj borze wszystko znów będzie zasrane…

 6. Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul

Z kraju