Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wielki plac budowy w zamojskim zoo. Powstają budynki dla gorali, arui oraz aguti, mar i nandu (zdjęcia)

Szereg nowych budynków powstaje na terenie zamojskiego ogrodu zoologicznego. Zgodnie z założeniami projektu, zoo będzie pełniło też funkcję przygranicznego ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen

Trwają prace budowlane na terenie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Pięć miesięcy temu rozpoczęła się tam kolejna inwestycja, w ramach której powstaje budynku oraz woliera i wybieg dla flamingów i arui, budynek z wybiegiem dla gorali, woliera dla wielkich ptaków drapieżnych oraz ptaszarnia z zimowiskiem oraz wolierą zewnętrzną. Do tego dochodzi zespół budynków i wybiegów dla zwierząt Ameryki i Afryki. Jeżeli chodzi o te pierwsze, są to: pieski preriowe, mrówkojady olbrzymie, leniwce, aguti, wikunie, mary patagońskie, nandu i dikdiki, a drugie to świnie rzeczne i guźce. Z kolei dla antylop afrykańskich i osła somalijskiego zbudowane zostaną wybiegi.

Oprócz tego zbudowana zostanie kuchnia dla zwierząt wraz z zapleczem magazynowym i technicznym, budynek gospodarczy, miejsce gromadzenia odpadów i kompostowniki. Chodzi o pomieszczenia do przechowywania siana i zboża, magazyn na liściarkę, magazyn na klatki transportowe, magazyn wielkogabarytowy, zaplecze sanitarne, socjalne i szatniowe. Kompostowniki mają służyć przetwarzaniu lub utylizacji odchodów zwierząt oraz odpadów organicznych. Na terenie zoo powstaną również tunele szklarniowe, w których uprawiane będą rośliny na potrzeby ogrodu zoologicznego.

Zadanie obejmuje również przebudowę i rozbudowę alejek spacerowych, rozbudowę instalacji oświetleniowej, nagłośnienia i monitoringu, rozbiórkę starych obiektów takich jak: wiata na liściarkę, tunele foliowe, miejsce gromadzenia odpadów, stodoła, kuchnia, ziemianka, konstrukcje oporowe i skarpy. Wartość inwestycji to blisko 31 mln zł.

(fot. ZOO Zamość)

9 komentarzy

 1. świetne nazwy tych zwierzaków – żadnej nie znałem;)

  • Rolnik z dofinasowaniem

   Zastanawiam sie co tam tyle kosztowało
   Albo po 3,1mln przecinka nie postawiły bo napewno niekosztowalo to 31mln

  • Dokładnie to chciałem powiedzieć. Co to za stworzenia jakieś?!

 2. Tylko niech nie zapomną wydzielić dwóch miejsc dla Jarozbawa i Kłamceusza.

 3. nijacy Franio i Mario powinni zamieszkać z gorylami. Tam ich miejsce. Ale by sobie dyrdymały pierdzielili.

 4. Redakcjo co to jest goral – brak takiego zwierza w wikipedii. Gdyby chodziło o goroli, to możecie mieć kłopoty w Zagłębiu.

 5. chyba dla lemparta

Wiadomości z info112