Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wiedział, że są na jego terenie, lecz nie mógł ich spotkać. W końcu udało mu się nagrać zabawę młodych wilków (wideo)

O tym, że wilki występują w chełmskich lasach wiadomo od dawna. Leśnicy natrafiali bowiem na liczne ślady pozostawione przez te zwierzęta. Teraz jednemu z nich udało się nagrać młode podczas zabawy.

Wilki w naszym regionie są w kilku miejscach, jednak zaobserwowanie tych zwierząt nie należy do łatwych spraw. Niekiedy udaje się je dostrzec zupełnym przypadkiem, najczęściej jednak próby ich wytropienia kończą się fiaskiem. Tak było w leśnictwie Ostrowy w powiecie chełmskim, na terenie którego znajduje się rozległy, trudno dostępny i rzadko odwiedzany przez ludzi teren.

Miejscowy leśnik, Paweł Andruszewski już od dawna napotykał na pozostawione przez wilki ślady. Co więcej, na ich podstawie dowiedział się, że w okolicznych lasach przez całą zimę przebywała wataha składająca się z ok. 6 wilków. Otrzymał też informację od jednego z rolników, że wilki mają potomstwo. Mężczyzna zauważył bowiem waderę przeprowadzającą przez jezdnię młode.

W końcu długie próby zaobserwowania wilczej rodziny przyniosły skutek. Leśnikowi udało się nagrać szczenięta w trakcie wspólnej zabawy. Powiodło mu się m.in. dzięki temu, że młode zwierzęta są dużo mniej ostrożne. Opuszczają one swoje bezpieczne miejsca i bardziej są nastawione na zabawę. Jednak zawsze w pobliżu znajduje się ich matka i wystarczy, że poczuje się zagrożona, a natychmiast młode znikną razem z nią.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Nadleśnictwa Chełm, żeby doszło do takich spotkań, należy w lesie zachowywać się bardzo cicho, przemieszczać się bardzo powoli i dokładnie obserwować najdrobniejsze szczegóły w otoczeniu. Można też korzystać z urządzeń jakie posiada w terenie miejscowe koło łowieckie i przyczaić się na jakiejś pustej ambonie czy drabinie przystawionej do drzewa. Usadowienie się na pewnej wysokości wyraźnie zwiększa szanse na spotkanie ze zwierzyną gdyż nie czuje ona zapachu człowieka i obserwacja może być dłuższa i ciekawsza.

Oprócz chełmskich lasów, na terenie województwa lubelskiego wilki żyją też w Roztoczańskim Park Narodowym, w Lasach Janowskich czy też Puszczy Solskiej. W ostatnich latach notuje się ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części województwa, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew oraz Włodawa. Pojedyncze osobniki widywane były w okolicach Lubartowa oraz Puław. W tym przypadku jednak przemieszczały się one w poszukiwaniu nowych miejsc do zamieszkania.

(wideo – Nadleśnictwo Chełm)

7 komentarzy

  1. Trzeba chronić przed myśliwym bo zaraz zastrzelą.

  2. A wiecie że młode może mieć tylko przywódca stada? Reszta młodych (od innych wilków w stadzie) jest zagryzana. Wilki się nie pier….olą.

    • Ta, zważywszy że to „stado” para dorosłych + młode z poprzednich miotów, które jeszcze nie usamodzielniły się…

  3. Bawią się jak pieski, słodkie

  4. Wracając z dzisiejszego porannego polowania ,przez drogę przeszedł mi pojedynczy osobnik w Strzeleckich lasach w miejscowości Raciborowice.Wilk praktycznie wogole się nie bał udało się nawet porobie kilka zdjęć przy drodze.Darz Bór

  5. Od jakiegoś prawie roku w gminie Rybczewice również widuje się wilki. Czasami bywa że dzień po dniu w tym samym miejscu i to w biały dzień. Trzymają się na duży dystans ale nie boją się człowieka.

  6. Czekaj aż myśliwi się zainteresują żeby onanizować się nad ich martwymi ciałami

Z kraju