Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ważny komunikat Grupy Azoty. Realizowane są dostawy CO2 i suchego lodu do klientów

Pomimo czasowego ograniczenia produkcji w trzech spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A., Grupa realizuje dostawy CO2 do swoich dotychczasowych klientów. Ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej.

Oprócz zapasów CO2 w magazynach Grupy Azoty Puławy, Grupy Azoty ZAK i Grupy Azoty S.A., spółki nadal na bieżąco produkują i dostarczają do swoich klientów CO2.

– W pierwszych dniach po ogłoszeniu ograniczenia produkcji, Grupa Azoty Puławy produkowała CO2 na poziomie 30 proc. dotychczasowych zdolności. Od 28 sierpnia produkcja CO2 została zwiększona do 60 proc. zdolności. Tym samym były i są zapewnione dostawy dla wszystkich dotychczasowych odbiorców – zarówno CO2, jak i suchego lodu – czytamy w komunikacie spółki.

Również w przypadku Grupy Azoty ZAK były i są zapewnione dostawy dla wszystkich dotychczasowych odbiorców na niezmienionym poziomie. W przypadku Grupy Azoty S.A. na ten moment Wytwórnia Gazu Syntezowego pracuje na pełnym obciążeniu, co pozwala w sposób ciągły zabezpieczyć potrzeby klientów, do których dostarczany jest CO2.

Grupa Azoty jednocześnie ograniczyła eksport CO2 i suchego lodu, w wyniku czego magazyny Grupy są zapełnione.

– Ogłoszone częściowe ograniczenia produkcji w Grupie Azoty S.A., Grupie Azoty Puławy i Grupie Azoty ZAK są konsekwencją rekordowo wysokich cen gazu na rynkach europejskich. W dniach podjęcia decyzji o ograniczeniu produkcji ceny gazu kształtowały się na poziomie powyżej 270 Euro/MWh. W miniony piątek, 26.08.22, cena przekroczyła kolejny rekord i osiągnęła wartość 339 Euro/MWh – wyjaśnia Grupa Azoty.

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

9 komentarzy

 1. I pomyśleć, że ludzkość tysiące lat obywała się bez takich newralgicznych cudeniek jak : ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej.
  O internecie i smartfonach nawet nie wspomnę (tym razem). 😆

  • Anty Obstrukcjonista

   No i pomyśleć, że nie było też komentarzy wypisywanych w sieci, wszędzie przez porannych obsrukcjonistów co im się wydaje, że są znawcami wszystkiego. Co więcej, sami sobie odpowiadają pod komentarzami hahahahaha

 2. Uczciwie trzeba zauważyć, że co prawda ten wstrętny Putin zamknął kurki z gazem, ale ceny na podobnież niebrakujący gaz (bo to przecież Gazoport) to wymyślili już Polacy.

  • I co ci z tego gazoportu jak nie będzie w nim gazu ani z Danii ani z Norwegii.

   • Tak personalnie to nic mi z tego gazoportu, a nawet z całej grupy „Azoty” – świetnie się bez ich obchodzę (i zdrowy jestem).

    • Jesteś po prostu ignorantem który sobie nie zdaje sprawy jak takie azoty na Ciebie wpływają :p

 3. państwo sterowane centralnie! przez neokomuchów