Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W województwie lubelskim wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń

Kolejne w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto na terenie naszego regionu. Na miejscu pracują służby weterynaryjne. Trwa ustalanie, jak choroba dostała się na teren gospodarstwa.

Na terenie województwa lubelskiego wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. Znajduje się ono w miejscowości Wola Obszańska w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. W gospodarstwie utrzymywano 10 świń, z czego 5 to warchlaki, do tego 4 lochy i 1 tucznik.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby. Wyznaczone mają zostać również strefy zapowietrzone i zagrożone wokół gospodarstwa.

Wójt Gminy Obsza zorganizował zaś spotkanie dla wszystkich hodowców trzody chlewnej z terenu gminy dotyczące reżimów sanitarnych. Odbędzie się ono w piątek 24 lipca o godzinie 10:00 na parkingu Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy.

Jest to już siódme ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce w tym roku, jeżeli zaś chodzi o nasz region drugie. W czerwcu ASF wykryto również w gospodarstwie w miejscowości Różanka w gminie Włodawa. Znajdowało się w nim 70 świń ras rzadkich, w tym przypadku rasy Mangalica, utrzymywanych w systemie otwartym.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

4 komentarze

  1. Niech zrobią im test na covid 19 też pewnie wyjdzie pozytywny

  2. Zdrowe świnie się wybija a chore dziki zostawia. Unia musi z czegoś żyć…

  3. no dokładnie atakuje i to kolejna fala, ludzie przestali się bać korony, to teraz co innego musi atakować, wkońcu ludźmi przestraszonymi lepiej się steruje, spokojnie Jaro was ochroni, andźiej podpisze że nie ma koronowirusa i ASF-u on wszystko podpisuje, dadzą dofinansowanie jak ostatnio, może wszyscy koledzy zdążą się załapać na dofinansowanie bo znów trzeba będzie odwoływać. Może „mini”ster szumowski coś załatwi z bratem, atestów nam nie trzeba xD. ciekawe kiedy dżuma dojdzie do nas, bo coś mi się obiło o uszy że obudziła się po długim śnie XD jak ludzie umierali w wypadkach to wpisywali koronowirusa przyczyną zgonu, to jak świniaka zabije na kiełbache to wtedy Świnia na ASF umiera?

Z kraju