Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

W ubiegłym roku w naszym regionie natrafiono na złoża gazu. Ruszają kolejne poszukiwania

W marcu w powiecie biłgorajskim ruszą kolejne poszukiwania gazu ziemnego. Prace potrwają do wakacji. Użyty zostanie ciężki sprzęt, a nawet ładunki wybuchowe.

W lutym ubiegłego roku PKN Orlen o natrafieniu na nowe złoża gazu ziemnego w województwie lubelskim. Wykonane w gminie Tarnogród w powiecie biłgorajskim badania oraz odwierty wykazały, że zasoby wynoszą ok. 500 milionów metrów sześciennych. Nie było to większym zaskoczeniem, gdyż już wcześniej potwierdzono występowanie w tej okolicy tego surowca.

Jak wówczas wskazywano, potwierdza to wysoką perspektywiczność tego rejonu i realnie przyczynia się do zwiększenia krajowych zasobów i wydobycia gazu ziemnego. Spółka zapewniała, że trwają też przygotowania do eksploatacji infrastruktury a następnie wydobycia gazu. Orlen nie ukrywał, iż nie zaprzestanie kolejnych poszukiwań, gdyż badania geologiczne zrealizowane metodą zdjęcia sejsmicznego 3D pokazują duży potencjał powiatu biłgorajskiego dla odkrywania nowych złóż.

Niebawem, a dokładnie w marcu, mają się rozpocząć kolejne poszukiwania. Będą to prace sejsmiczne polegające na wytwarzaniu mikrodrgań sejsmicznych wygenerowanych mechanicznie za pomocą specjalnych pojazdów wibrosejsmicznych lub za pomocą ładunków wybuchowych. Na polach czy też łąkach oraz innych terenach układane będą również specjalne odbiorniki służące do rejestracji wyników. Jak zapowiedziano, działania te potrwają do sierpnia.

16 komentarzy

  1. Od czterdziestu lat wiadomo że jest gaz na Lubelszczyźnie.

  2. I co z tego? 25% gazu obecnie w Polsce jest z naszego wydobycia a rząd dotychczas i tak sprzedawał nam go dwa razy drożej niż najwyższe ceny światowe. Teraz nagle Orlen przestanie nas okradać, bo nie ma już Obajtka? Wątpię. Każdy rząd potrzebuje kasy.

Dodaj komentarz

Z kraju