Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rok po zabójstwie Eryka ruszył proces oprawców 16-latka. Jego matka chce, aby wyrok był adekwatny do czynu

Cztery młode osoby stanęły dziś przed zamojskim sądem oskarżone m.in. o pobicie i zabójstwo 16-letniego Eryka Romanowskiego. Sąd postanowił jednak wyłączyć jawność procesu.

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu rozpoczął się we wtorek proces czworga młodych ludzi oskarżonych m.in. o pobicie i zabójstwo 16-letniego Eryka Romanowskiego. Chodzi o głośną sprawę sprzed roku, kiedy to nastolatek został zaatakowany na zamojskim osiedlu Planty. Był on bity pięściami i kopany. Napastnicy katowali go do czasu, kiedy przestał się ruszać, po czym uciekli. Życia chłopaka nie udało się uratować.

Jak ustalili śledczy, w zdarzeniu brała udział czwórka nastolatków: 17-letni Daniel G. z gminy Stary Zamość, dwóch 16-latków: Szymon J. z gminy Zamość i Arkadiusz P. z gminy Stary Zamość oraz 16-letnia Gabriela P. z gminy Nielisz. Z aktu oskarżenia wynika, że sprawcy działali wspólnie i w porozumieniu, zaś najbrutalniejszy z nich, Daniel G., „wielokrotnie kopał pokrzywdzonego sportowym obuwiem i uderzał pięściami po głowie i całym ciele”. Jednak to co wydarzyło się później sprawiło, iż nastolatek doznał ciężkich obrażeń ciała i zmarł.

– Po dokonaniu pobicia, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonego i godząc się na to, podbiegł do podnoszącego się 16 – latka i z rozbiegu kopnął go w twarz. W wyniku tego doprowadził do ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej – wskazała prokurator Anna Rębacz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Daniel G. odpowiada przed sądem o zabójstwo z zamiarem ewentualnym i pobicie, Szymon J. i Arkadiusz P. za pobicie, natomiast Gabriela P. za pomocnictwo. W jej przypadku chodzi o to, że poinformowała ona swoich znajomych, o której godzinie Eryk kończy lekcje a następnie wskazała go im wśród uczniów wychodzących ze szkoły. Jej koledzy mieli „dać Erykowi nauczkę” za to, że rzekomo się z niej naśmiewał.

Prowadzący postępowanie sędzia poinformował o wyłączeniu jawności procesu za wyjątkiem przesłuchania kilku świadków. Wskazał tu na ochronę nieletnich sprawców oraz możliwość zakłócenia spokoju. Powołał się też na ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Matka zabitego Eryka z łzami w oczach tłumaczyła, że oczekuje sprawiedliwości. Aby wyrok był adekwatny do czynu. Przyznała, że nikt z oskarżonych do tej pory nie przeprosił za to, co zrobili jej synowi.

– Sąd twierdzi, że młodociani przestępcy są piętnowani, a przecież powinni zdawać sobie z tego sprawę. Nagrywali Eryka, kazali mu klęczeć, wrzucili to do sieci. Uważam, że powinno to być uczciwe w świetle prawa, a nie zasłanianie się prawami człowieka, których oprawcy nie dali mojemu dziecku. Mi zaś nie dali szansy na wnuki, na opiekę na stare lata. Nikt o tym nie pomyślał – mówiła Iwona Kasprzak.

Kobieta dodała, że chciałaby, aby to wszystko już się zakończyło. Do tej pory bowiem widzi przed oczami pobitego syna. Zapewnia, iż wyrok na pewno nie zakończy jej cierpienia, jednak będzie przynajmniej wiedziała, że może Eryk przestanie jej się śnić po nocach. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 25 marca.

26 komentarzy

 1. Współczuję Pani, jedynie wiara w niebo i piekło zapewni odpowiednią karę dla zabójców Pani dziecka. Żadne sądy ani prokuratury nie osądza ich sprawiedliwie biorąc pod uwagę korzenie rodzinne tej patologii. Smutne ale prawdziwe.

 2. Dożywocie dla bandytów.

 3. Podobna patologia niż w USA

 4. Wsadzić bandziorów i tyle w temacie. Poza tym czas oczekiwania na rozprawę niewiarygodnie długi, a to dopiero początek, strach myśleć kiedy nastąpi koniec. Wyrazy współczucia dla matki.

 5. ,.,.,.,.,.,.,.,.,.fsb

  Jak by to zrobił syn jakiego biedaka bez znajomości,to by tam dostał 25 lat,a tak to ich łagodnie potraktują w sądzie, już samo to , że proces utajniony ruszył po roku czasu-to już coś jest zamotane .

  • pojęcia nie masz ile trwają takie procesy, ale teorie spiskowe będziesz wymyślał?

 6. Cztery osoby, wspólnie i w porozumieniu? Przecież to grupa przestępcza!

 7. Baba powinna odpowiadać za podżeganie, a nie za pomocnictwo. No tak, ale w tym kraju kobiety są uprzywilejowane.

 8. ta sprawa to klasyczny przykład, że wymiar sprawiedliwości w Polsce nie działa

  • Ferdek wcale nie taki kiepski

   Działa, działa, ale karani są ci z tzw. gorszego sortu, których nie stać na „smarowanie” łapek sędziom i papugom.
   Lepszy sort jest traktowany tak jak opisano w artykule.
   Np. ja za wywinięcie takiego samego numeru już dawno oglądałby niebo podczas spaceru po spacerniaku.

   • Ba! Jakby Eryk jakimś cudem się obronił i jeden z napastników doznałby trwałego urazu, to by sam poszedł siedzieć.
    Silni wobec słabych…

    • Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

     Tu o tyle masz racji, że prawo do obrony, powinno być znacznie zliberalizowane.
     A nie, np. w środku nocy, przez okno wchodzi do obcego domu małolat, obudzony właściciel go likwiduje z legalnie posiadanju broni, a sąd trzy lata się zastanawia, czy i ile dowalić broniącemu się we własnej sypialni, facetowi.

     • Pan Sołtys z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

      Zwykle taki nocny „gość” nie mówi w domu, gdzie idzie kraść, więc po „ustabilizowaniu” go, poświęciłbym mu trochę czasu, wykopałbym dół poniżej poziomu podłogi w piwnicy i zabetonowałbym przyjemniaczka.
      Jakby go po jakiś 300 latach archeolodzy znaleźli to sprawę mogliby zakwalifikować jako przedawnioną. Znacznie przedawnioną.

  • jeszcze nie zapadł wyrok, ale Ty już wiesz, tak?

Dodaj komentarz

Z kraju