Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski pływak wypełnił minimum olimpijskie, jego wynik nie został uznany. Musi walczyć od nowa

Kacper Stokowski po raz kolejny walczy o przepustkę na olimpiadę. Choć wypełnił już olimpijskie minimum, nie przyznano mu jednak kwalifikacji.

Kacper Stokowski to uzdolniony pływak AZS UMCS Lublin, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i potencjalny reprezentant naszego kraju w Paryżu. Młody podopieczny Kaman Sport Group i Fundacji KSG Olympic Dreams robi karierę w Stanach Zjednoczonych, a obecnie po raz kolejny walczy o przepustkę na olimpiadę. Choć wypełnił już olimpijskie minimum, nie przyznano mu jednak kwalifikacji.

Jak wyjaśniają jego trenerzy, Kacper zaczął swoją przygodę z pływaniem w wieku 3 lat. Już jako dziecko zrozumiał, że to właśnie z wodą chce wiązać swoją przyszłość i od tamtego momentu z ogromnym zaangażowaniem urzeczywistnia swoje marzenie. Jego sportowa kariera stale się rozwija i obfituje w sukcesy. 25-letni pływak, mimo młodego wieku, zdołał wielokrotnie pobić rekordy świata juniorów i rekordy Polski.

Podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku zdobył brązowy medal w sprincie stylem grzbietowym. I wciąż ma apetyt na więcej. Pływakowi AZS UMCS Lublin gorliwie kibicują mieszkańcy regionu. Niewiele osób ma natomiast świadomość, że lubelskiego pływaka bardzo docenia się także w Stanach Zjednoczonych. Od kilkunastu miesięcy mieszka on bowiem w USA, gdzie studiuje i trenuje na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. Tam talent i determinację Polaka podziwiają profesjonalni pływacy i trenerzy z National Collegiate Athletic Association (NCAA) – stowarzyszenia zajmującego się organizacją zawodów sportowych szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych.

W styczniu br. Kacper dwukrotnie został uhonorowany tytułem Swimmer of The Week przez Atlantic Coast Conference – konferencję wchodzącą w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej, działającej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Na tytuł ten 25-latek z pewnością sobie zasłużył. Podczas zawodów drużyn sportowych North Carolina State University Wolfpack ustanowił bowiem rekord życiowy na dystansie 200 yardów stylem dowolnym z czasem 1:32,91, co uplasowało go w pierwszej dziesiątce w historii zawodów Wolfpack. Z kolei na dystansie 50 m stylem grzbietowym wywalczył najlepszy wynik w sezonie, osiągając czas 21,54 s., po czym uzyskał kolejny najlepszy wynik w sezonie na dystansie 100 m, który pokonał w 44,37 s., ustanawiając tym samym nowy rekord basenu.

Kacper nie osiada na laurach, wręcz przeciwnie – prze ku kolejnym sukcesom. W tym roku reprezentant AZS UMCS LUBLIN walczy o prawo do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie. Szanse na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej Kacper miał podczas Mistrzostw Świata w Sportach Wodnych w Dosze. Wielka impreza sportowa ruszyła 2 lutego, Sportowcy rywalizowali we wszystkich sześciu dyscyplinach podlegających pod Światową Federację Pływacką (World Aquatics): pływaniu na wodach otwartych, skokach do wody, pływaniu artystycznym, piłce wodnej, skokach z wysokości i pływaniu.

Zmagania w pływaniu rozpoczęły się w niedzielę 11 lutego i trwały do 18 lutego. Niestety, finały wyścigów na 100 m stylem grzbietowym odbyły się bez reprezentantów Polski. Kacper Stokowski odpadł w półfinale, plasując się na 14. miejscu z czasem 54.03 s. Wynik był tylko o 0,31 s gorszy od minimum olimpijskiego. Młody pływak jest jednak zadowolony ze swojego wyniku, który – jak twierdzi – jest jego najlepszym czasem w tym sezonie. W osiągnięciu krótszego czasu nie pozwolił mu kontuzjowany bark, który nie zdążył jeszcze wrócić do pełnej sprawności.

Co ciekawe, pływak nie tak dawno osiągnął czas będący minimum olimpijskim, wyznaczony przez World Aquatics. To jednak zasady krajowe spowodowały, że wynik nie zapewnił mu przepustki do Paryża. Kacper popłynął bowiem przed otwarciem tzw. bramek czasowych ustalonych przez Polski Związek Pływacki. Przedstawiciele PZP bronią ustalonych przez siebie zasad, twierdząc, że wymogi mają na celu zapobieganiu sytuacjom, w których pływak „zrobiłby minimum na rok przed zawodami, a później nie dbał o formę”.

Kacper będzie miał możliwość wypełnienia minimum olimpijskiego jeszcze podczas głównych Mistrzostw Polski, które rozegrają się w dn. 25-28 kwietnia w Lublinie. Następnie pod uwagę będą brane jeszcze miejsca w światowym rankingu. Sytuacja nie jest łatwa – system kwalifikacji olimpijskich w pływaniu jest skomplikowany, a reprezentanci najsilniejszych krajów mają już bilety na igrzyska z poprzednich mistrzostw świata lub imprez kontynentalnych.

Sportowca w przygotowaniach do igrzysk w Paryżu wspiera Kaman Sport Group – organizacja zajmująca się kompleksowym wspieraniem perspektywicznych, wybitnie uzdolnionych młodych sportowców na ich drodze do sukcesu. W ramach programu “Nadzieje Olimpijskie” stworzona przez organizację fundacja KSG Olympic Dreams zapewnia przyszłym mistrzom olimpijskim optymalny rozwój w postaci wsparcia finansowego, merytorycznego, trenerskiego, menedżerskiego, psychologicznego oraz prawnego.

8 komentarzy

 1. Kościelny w łep walnięty

  Woda nie była święcona to wina lewaków

 2. Straszny kapral

  2km w 1,5 godz ??? To cienki Bolek pływa szybciej 🙂

 3. Redakcjo nie powielajcie błędnych / bzdurnych informacji – nie żadne 2000m tylko 200yardów style dowolnym, na chłopski rozum metry w stanach !!!
  Wynik wyśmienity bo to 183m

  • Informacja została poprawiona, niestety błędnie została przekazana nam w notce prasowej.

 4. Kibic pływania

  Czy aby na pewno pływacy zdobyli medal w sztafecie na IO w Tokio?

  „Reprezentował Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, skąd przywiózł, wywalczony razem z kolegami i koleżankami w sztafecie, srebrny medal.”

 5. Kibic pływania

  To proszę nie czytać takich artykułów 😘

 6. Witam w klubie

Dodaj komentarz

Z kraju