Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

W tym tygodniu na ulice Lublina wyjadą autobusy elektryczne. Na początek na linie szczytowe

W czwartek w godzinach porannych po Lublinie rozpoczną kursowanie autobusy elektryczne. Będą mogli z nich skorzystać pasażerowie sześciu linii.

Od najbliższego czwartku pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej będą podróżować elektrycznymi autobusami. Do tej pory do Lublina dotarło ponad 20 pojazdów Solaris Urbino 12 electric. W pierwszej kolejności zostaną one skierowane do obsługi kursów na liniach nr 7, 14, 32, 40, 45 i 55. W sobotę kolejny pojazd pojawi się na linii nr 44. Z kolei od poniedziałku wszystkie kursy na linii nr 29 w dni powszednie mają obsługiwać elektryczne autobusy. Jednocześnie trasa zostanie wydłużona do pętli przy ul. Choiny.

Jak wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, wdrożenie systemu autobusów elektrycznych do przewozów pasażerskich rozpocznie się od ich testowania na liniach szczytowych. Wszystko po to, aby potwierdzić sprawność pojazdów, a także infrastruktury do ładowania baterii. Testy będą prowadzone również w przyszłym tygodniu, dzięki czemu tabor zostanie przygotowany do elektryfikacji kolejnych linii.

Elektryczne autobusy Solaris, jakie zakupiło miasto, posiadają przystosowane do częstego i szybkiego ładowania baterie o pojemności 116 kWh. Zmagazynowana w nich energia napędza silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Na niektórych pętlach zamontowane są ładowarki, za pomocą których w trakcie oczekiwania na kolejny kurs, kierowca za pomocą zamontowanego na dachu pantografu, będzie uzupełniał baterie. Po zjeździe do zajezdni akumulatory będą ładowane poprzez złącze plug-in. Dodatkowo na dachach autobusów znajdują się panele fotowoltaiczne pozwalające optymalizować zużycie energii przez różne systemy pojazdów.

Łącznie miasto zamówiło 39 elektrycznych Solarisów. Większość w wersji 12 metrowej, 7 kolejnych to pojazdy przegubowe.

(fot. ZTM Lublin)

17 komentarzy

 1. Jaki sens ma kupowanie za ciężkie pieniądze tych elektrykow, jeśli dalej do centrum i sródmiescia mogą wjeżdzać strucle kopcące nadzwyczajnie. Może warto już teraz zakazać wjazdu min starym dieslom. Bo stworzenie strefy czystego transportu w Lublinie to raczej potrwa lata całe zanim się nasz zaścianek zdecyduje .

  • najwięcej smrodzą autobusy. Zakaz starych diesli nic Ci nie zmieni.. samochody to ułamek zanieczyszczeń które nie bierze się nawet pod uwagę. Gdyby wywalić całkowicie samochody na całym świecie nie miało by to żadnego wpływu na klimat.

  • Ludzie węglem dalej w kamienicach palą więc w pierwszej kolejności powinno się tym zając.

   • To się zimą ogrzej wiatrem i słońcem geniuszu :)) Skąd się takie melepety w rurkach biorą??? Samo wyprodukowanie jednego elektryka w całkowitym rozliczeniu bardziej niszczy środowisko niż wyprodukowanie klasycznego diesla i jeżdzenie nim 10 lat! Ps. elektryk 5-ciu nie pojeźdźi.. pierwsza stłuczka i szrot- albo samozapłon:)

  • Też uważam że strucle jakie kupiło mpk z warszawy już dawno nie powinny nawet nie tyle co jeździć na liniach przez centrum, ale w ogóle wozić ludzi !!

  • A jaki sens ma dawanie co miesiac 500 zl nierobom za pierdzenie ???

 2. Wow, pięknie nowocześnie. Tylko pytanie czy te nowe nabytki będą tak sprawne jak nowy system biletowy xD. W tym ZTM w Lublinie same sukcesy xD.

 3. ile kosztuje taki autobus?
  ile energii elektrycznej potrzeba dostarczyć do akumulatorów, aby taki autobus jeździł przez cały dzień?

 4. Przyjdzie zima -25 C i będzie gitara. Niech testują je na linii nr 3. Da radę w obie strony bez tankowania?

 5. Ale w czwartek są nowe oferty w Lidlu i Biedronce więc autobusów nie zauważymy.

 6. Czysty ekologiczny autobus elektryczny. Prąd z czarnego diamentu, produkcja akumulatorów też bardzo dobrze sprzyja środowisku naturalnemu :-). Podsumowując nowa moda która nie ma nic wspólnego z ekologia ani ekonomia. Tak jak żarówki rtęciowe energooszczędne.

 7. 29 na elektrykach to głupota przez duże G trasa wiedzie prawie głównymi trasami bokiem osiedli itd nie lepiej zelektryfikowac jakas linie co jezdzi przez centrum A noe obrzeżach??