690 680 960

W trakcie przebudowy placu natrafiono na mury dawnych zabudowań. Znalezisko sprawdzają archeolodzy (zdjęcia)

Pozostałości przynajmniej dwóch historycznych budynków znaleziono w trakcie przebudowy Placu Stefanidesa na zamojskim Starym Mieście. Teraz do pracy przystąpili archeolodzy.

Przed kilkoma dniami, w trakcie prac związanych z przebudową Placu Stefanidesa i ulicy Łukasińskiego w Zamościu, robotnicy natrafili na pozostałości dawnych zabudowań. Znalezisko zostało odkryte, kiedy pracownicy zdjęli nawierzchnię placu i zaczęli usuwać podbudowę wykonaną z nasypu piaszczystego. Wtedy dostrzegli fragmenty murów.

W południowo-zachodniej części Placu Stefanidesa odsłonięto korony murów fundamentowych historycznego budynku. W ich obrębie natrafiono również na sklepienie wejścia do piwnicy. Natomiast w południowo-wschodniej części placu na razie odsłonięto mur fundamentowy jednej ze ścian kolejnego z historycznych budynków.

Teraz do pracy przystąpili archeolodzy, którzy odsłonią pozostałości murów, a następnie ocenią, z jakiego okresu one pochodzą. Znaleziska zostaną również dokładnie zadokumentowane. Na razie na podstawie starych map wiadomo, że w tej części miasta znajdowała się zabudowa, jednak nie wiadomo, jakie były to budowle. Naukowcy liczą, że dalsze prace dadzą odpowiedź na te pytania.

(fot. LWKZ)

2 komentarze

  1. trochę starych murów i skorup znajdą. A potem żądają kasy na ponowne zezwolenie na roboty.
    Archeolodzy to cisi terroryści. Oni mają gdzieś znaleziska, czekaja na kaskę.

  2. najpierw jedni pare/parnascie lat temu zasypia ziemia w pi….u resztki muru po starej chacie a pozniej inni po pilkunastu latach robia wielka afere że „odkryli” że „archeologiczne..”, że warte krocie….. itd. cyrk… poprostu cyrk…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku