690 680 960

W trakcie przebudowy placu natrafiono na mury dawnych zabudowań. Znalezisko sprawdzają archeolodzy (zdjęcia)

Pozostałości przynajmniej dwóch historycznych budynków znaleziono w trakcie przebudowy Placu Stefanidesa na zamojskim Starym Mieście. Teraz do pracy przystąpili archeolodzy.

Przed kilkoma dniami, w trakcie prac związanych z przebudową Placu Stefanidesa i ulicy Łukasińskiego w Zamościu, robotnicy natrafili na pozostałości dawnych zabudowań. Znalezisko zostało odkryte, kiedy pracownicy zdjęli nawierzchnię placu i zaczęli usuwać podbudowę wykonaną z nasypu piaszczystego. Wtedy dostrzegli fragmenty murów.

W południowo-zachodniej części Placu Stefanidesa odsłonięto korony murów fundamentowych historycznego budynku. W ich obrębie natrafiono również na sklepienie wejścia do piwnicy. Natomiast w południowo-wschodniej części placu na razie odsłonięto mur fundamentowy jednej ze ścian kolejnego z historycznych budynków.

Teraz do pracy przystąpili archeolodzy, którzy odsłonią pozostałości murów, a następnie ocenią, z jakiego okresu one pochodzą. Znaleziska zostaną również dokładnie zadokumentowane. Na razie na podstawie starych map wiadomo, że w tej części miasta znajdowała się zabudowa, jednak nie wiadomo, jakie były to budowle. Naukowcy liczą, że dalsze prace dadzą odpowiedź na te pytania.

(fot. LWKZ)

2 komentarze

  1. trochę starych murów i skorup znajdą. A potem żądają kasy na ponowne zezwolenie na roboty.
    Archeolodzy to cisi terroryści. Oni mają gdzieś znaleziska, czekaja na kaskę.

  2. najpierw jedni pare/parnascie lat temu zasypia ziemia w pi….u resztki muru po starej chacie a pozniej inni po pilkunastu latach robia wielka afere że „odkryli” że „archeologiczne..”, że warte krocie….. itd. cyrk… poprostu cyrk…

Kursy walut

  • USD 4.3518zł -0.51%
  • GBP 5.3364zł -0.1%
  • EUR 4.6856zł -0.12%
  • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas