690 680 960

W trakcie budowy drogi natrafili na cmentarzysko. Zidentyfikowano pochówki przynajmniej 10 osób (zdjęcia)

Ziemne groby, w których znajdowały się szczątki zarówno osób dorosłych jak też dzieci, odkryli pracownicy przebudowujący drogę. Miejsce to sprawdzili już archeolodzy.

Na nietypowe znalezisko natrafili pracownicy zajmujący się przebudową drogi powiatowej łączącej miejscowości Suchodoły i Ksawerówka. W trakcie prac ziemnych, wykonywanych przy jednej z posesji w Siedliskach Drugich, dostrzegli kawałki kości. Prace od razu zostały wstrzymane, o wszystkim powiadomiono zaś Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Następnie do działań przystąpili archeolodzy.

Podczas badań, naukowcy odnaleźli 8 pozostałości grobów szkieletowych, a także 2 niewielkie skupiska kości. Groby te były zniszczone, zarówno na skutek obecnych prac drogowych, jak też wykonywanych w przeszłości. Jak wskazuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski, zlokalizowane bezpośrednio przy drodze cmentarzysko pierwotnie musiało mieć formę niewielkiego wzniesienia. Przed laty zostało jednak przekształcone na skutek budowy drogi, linii elektrycznej oraz w związku z zabudową działki.

Wśród pochówków znajdowały się szczątki zarówno osób dorosłych jak też dzieci. Ciała tych ostatnich miały ręce zgięte w łokciu i ułożone na klatce piersiowej. Archeolodzy nie natrafili na żadne ślady trumien, ani też innych rzeczy, które pozwalałyby na określenie okresu, w jakim osoby te zostały pochowane.

Sprawdzono też źródła archiwalne, jednak nie wspominają one o cmentarzu w tych okolicach. Jednak na mapach z 1801-1804 miejsce to oznaczone jest krzyżem. Naukowcy podejrzewają, że cmentarz można wiązać z obecnością w Siedliskach i okolicy braci polskich, którzy w tym miejscu mogli chować swoich zmarłych. Wspólną cechą nekropoli ariańskich jest ich sytuowanie na wzniesieniach i z dala od ludzkich siedzib. Jednak w miejscowej tradycji nie ma znanych przekazów o mogile ariańskiej.

Drugą z hipotez jest zaraza wśród mieszkańców Siedlisk. W takiej sytuacji cmentarze zakładano również z dala od terenów zasiedlonych, zaś miejsca te upamiętniano krzyżem. Taki też krzyż stoi tuż obok na prywatnej działce. Wstępnie cmentarzysko datowane jest na okres od 2. połowy XVI wieku a połową XVIII wieku. Szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Siedliskach Drugich.

(fot. LWKZ)

10 komentarzy

 1. W takim razie dom widoczny na zdjęciu musi być nawiedzony.

 2. Jutro jade zobaczyć.

  • Wieśniak w gumofilcach z ostrogami

   A po co masz jechać, spalać drogocenne paliwo… przecie wyraźnie napisane, że gnaty przeniesione na cmentarz w Siedliskach Drugich.

  • Podpis elektroniczny

   Jedź zdjęcia jak widać z wczesnej jesieni.

 3. Ciekawe ile razy na budowach pato-deweloperki natknieto się na ludzkie szczątki? Pewnie sporo było tych przypadków tylko ich nie zgłosili bo robota by stanęła, mieszkanka muszą być zbudowane! Co z tego że na cmentarzysku kogo to obchodzi? Hajs musi się zgadzać!

 4. Może to kości żydów zabitych dla złota.

  • Cieee chorobaaaa !!!

   Nie tylko Żydów zabijano i nie tylko dla złota…
   Niedawno czytałem, że wnuczek swoją babcię, udusił bo mu nie chciała dać 60 zł na dyskotekę…

 5. Niezaszczepieni…

 6. Tam mieszkają ludzie co byli bardzo biedni a później dziwnym trafem po wojnie złote zęby sobie wstawiali.

 7. Nie wiem czy Bracia Polscy czyli Arianie życzyli by sobie ażeby przenosić ich na cmentarz katolicki. Byli prześladowani przez katoli.

Kursy walut

 • USD 4.4787zł 0.84%
 • GBP 5.4534zł -0.04%
 • EUR 4.6995zł 0.21%
 • CHF 4.7472zł -0.15%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ