Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

W regionie odsłonięto jedyny w Polsce pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego (zdjęcia)

Wczoraj w Żółkiewce odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem jedynego w Polsce pomnika hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W uroczystości wziął udział m.in. arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik oraz przedstawiciele władz województwa lubelskiego.

W piątek, 18 listopada, w Żółkiewce na Lubelszczyźnie został odsłonięty i poświęcony jedyny w Polsce pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego (1547-1620). Był jednym z najwybitniejszych dowódców w historii Polski, zwycięzcą spod Kłuszyna i zdobywcą Moskwy (1610). Jego prawnukiem był Jan III Sobieski.

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 12 Msza Święta, po której nastąpił przemarsz zaproszonych gości i mieszkańców na miejsce odsłonięcia pomnika wraz z asystą wojskową i grupą rekonstrukcyjną.

Następnie wójt Gminy Żółkiewka powitał przybyłych gości, po tym zaś były wystąpienia przybyłych przedstawicieli władz oraz inicjatorów budowy pomnika. Na koniec uroczyście odsłoniono monument i złożono kwiaty.

Pomnik hetmana na koniu w galopie stanął na skwerze w centrum Żółkiewki. Monument ma ponad 4 metry, a jego koszt to 464 tys. złotych, z czego dofinansowanie 380 tys. złotych gmina otrzymała z Ministerstwa Obrony Narodowej.

(fot. Stanisław Budzik\Krzysztof Grabczuk)

20 komentarzy

 1. Matka Joanna (nie od aniołów)

  Widocznie w takiej Żółkiewce wszystkie inne dobra już mają, brakowało im ino pomnika na kobyłce

  • Tak brakowało teraz jest i jest pięknie.

   • Chłopka w gumofilcach na szpileczkach

    Nooo, dzięki temu, że mus było poświęcić truchło pana hetmana (pomnik) budzik na własne oczy widzielim 😆

   • Ten pomnik przyciagnie turystów do Żółkiewki. Dyletanci miejscowi będziecie sie jeszcze cieszyć, że go macie.

  • Żółkiewka po prostu należała do Żółkiewskich…a to był przynajmniej ktoś wielki…nie każdemu się udało zdobyć Moskwę…ten pomnik ma przynajmniej jakiś sens…a nie stawianie pomników Kaczyńskiemu, który przez 5 lat był tylko miernym prezydentem…

  • O, matko od głupoty, co ty wiesz o stawianiu pomników?

  • ,,wszystkie inne dobra już mają”? A gdzie tęcza z ławkami z palet? Skąd masz pewność, że ,,na kobyłce”? Pod ogon zaglądałaś czy pod brzuch?

 2. Obywatel Dyrdymałkiewicz Vincenty

  Taki pomnik to dobry punkt orientacyjny dla wycieczek, ale i dla ukraińskich rakiet

 3. Po co tam aż tylu magów?

 4. Moim zdaniem najwybitniejszy dowódca w historii Polski nawet tragiczny odwrót z pod Cecory był majstersztykiem , do momentu gdy pospolite ruszenie nie wpadło w panikę.
  Sobieski,Piłsudski,,buty mogliby mu czyścić.Bez wątpienia należy mu się taki honor, zwłaszcza ,że drugi z pomników w ukraińskiej obecnie Żółkwi sowiety chyba zniszczyli.

  • Dokładnie. Zdobył Moskwę. Nikt oprócz Polaków i wiadomo Moskali nie władał i rządził z tamtad. Dzisiaj rocznica wypędzenia polskiej zalogi z moskiewskiego Kremla to ich taki dzień niepodległości. Dzień jedności narodowej czy jakoś tak, uchwalony przez Putina.

 5. No teraz pora na pomniki Stefana B. Żeby buntu narodu wybranego nie było. Bo raczej z nimi żartów nie ma.

 6. co do niekturych…co ma piernik do wiatraka ? Ano ma…….

 7. Każda gmina musi mieć takiego złotego cielca więc Żółkiewka też ma.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo