W ramach protestu zablokowali drogę krajową. Chcą obwodnicy, jednak nie przez ich miejscowości (zdjęcia)

Mieszkańcy zapewniają, że nie stają naprzeciw tak ważnej dla miasta inwestycji, gdyż wiedzą doskonale, że obwodnica jest niezwykle potrzebna. Uważają jednak, że trasa nie powinna przebiegać przez ich miejscowości, lecz przez tereny leśne, pola i nieużytki.

W piątek rano w Janowie Lubelskim odbył się protest mieszkańców miejscowości Białej Pierwszej i Białej Drugiej w sprawie przebiegu planowanej obwodnicy miasta przez ich miejscowości. Trasa ma mieć długość ok. 9 km, obecnie rozważane są cztery warianty jej przebiegu: dwa z nich omijają miasto od strony północno-wschodniej, a więc przez zlokalizowane tam miejscowości, a dwa od strony południowej, przez obecny teren leśny.

W marcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierzała przeprowadzić z mieszkańcami spotkanie informacyjne, jednak z uwagi na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa zostało ono odwołane. W związku z tym, działania te zaczęły być przeprowadzane m.in. za pomocą Internetu.

Wtedy mieszkańcy wysunęli szereg poważnych zastrzeżeń i wątpliwości, co do formy i sposobu prowadzenia wspomnianych konsultacji. Jak wyjaśniali, wszystko to zostało sprowadzone do zamieszczenia w sieci ulotki informacyjnej, schematycznego rysunku przebiegu trasy w czterech wariantach oraz kilkunastu rysunków projektowych. Wszystko bez szerszego omówienia i opisu, w tym przede wszystkim bez analizy wpływu poszczególnych wariantów na tereny zamieszkałe mimo, iż z przedstawionych materiałów jasno wynika, że zabudowa mieszkalna, która znalazła się na trasie planowanej drogi, przewidziana jest do wyburzenia. Kolejnym problemem miał być fakt, iż część mieszkańców to osoby starsze, niejednokrotnie bez dostępu do komputera i Internetu, które zazwyczaj uczestniczą w tradycyjnych formach konsultacji.

Jednak największe wzburzenie wywołała podana w dniu 17 kwietnia informacja o zatwierdzeniu przez Ministra Infrastruktury Programu inwestycji dla obwodnicy Janowa Lubelskiego. W treści Programu wskazano, że cyt: „Obwodnica Janowa Lubelskiego o długości 8,9 km ominie istniejącą zabudowę po północno–wschodniej stronie obecnego przebiegu drogi krajowej 74.” Mieszkańców wzburzyło, że dokonano już wyboru wariantu dla przebiegu planowanej drogi, nie czekając na ich głos w tej sprawie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniła jednak, że do tej pory nikt nie wybrał żadnego wariantu. Reprezentujący mieszkańców prawnik wyjaśniał nam wtedy, że bardzo prawdopodobne jest, że wokół tak prowadzonej inwestycji zrodzi się poważny konflikt społeczny, co może pociągać za sobą nie tylko protesty, czy blokady, ale może także opóźnić lub wręcz uniemożliwić realizację inwestycji.

Z miesiąca na miesiąc niepokój mieszkańców zaczął narastać, a w czerwcu napisali do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty. Wyjaśniali w nim, że przedstawiciele lokalnych elit mogą ingerować w przebieg przyszłej trasy. Wskazali, że już teraz da się zauważyć różnego rodzaju formy lobbingu ze strony osób częściowo powiązanych z lokalnymi strukturami władz. Mieli oni bowiem nie dopuszczać do wyboru trzeciego wariantu przebiegu obwodnicy z obawy o utratę atrakcyjności działek, jakie w tym rejonie posiadają.

Mieszkańcy zaczęli również zarzucać burmistrzowi, że ma on naciskać, aby obwodnica przebiegała przez ich miejscowości. Tymczasem Krzysztof Kołtyś zapewniał, iż miasto owszem odrzuciło dwa warianty, jednak po jednym z każdej strony. Do tego urzędnicy mają liczne uwagi dotyczące pozostałych przebiegów.

Pomimo tego mieszkańcy postanowili w piątek pokazać, że nie zgadzają się na warianty przebiegające przez ich miejscowości, czyli 1 i 2. Jak wyjaśniają, wybranie któregokolwiek z nich oznacza wysiedlenia, a także uciążliwość mieszkania przy ruchliwej trasie dla kilkuset osób. Podkreślają również, że najkorzystniejszy jest wariant nr 3, który mógłby przebiegać przede wszystkim przez tereny leśne, pola i nieużytki. Dodatkowo odcinek ten jest o wiele krótszy, a więc również tańszy w budowie. Z protestującymi spotkał się także burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś, który wyjaśniał w jaki sposób Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych będzie dokonywała wyboru jednego spośród czterech opracowywanych wariantów przebiegu obwodnicy. Mieszkańcy przez godzinę spacerowali po przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 74 w rejonie ul. Jana Zamoyskiego. Po godzinie protest został zakończony.

(fot. Dorota Kozdra UM Janów Lubelski)

48 komentarzy

 1. Kretynizmizjanowa

  Kretyni chcą żeby obwodnica szła przez obszar natura 2000 …. Szczerze to wolę ten las niż takich pustaków ….. Osoby starsze nie mają onternetu+- a od czego są młodzi? Od łażenia po drodze krajowej? Bo mózgu nie mają… To widać. Przyroda się nie liczy aby wygody mości państwa. Chyba czasy dworskie się skończyły? Powinni przestać pajacowac. Wysiedleni dostaną rekompensaty. Znalazł się idiota co powtarza głupoty a reszta idzie za nimi. Kary! Kary! Kary! Gdzie jest policja? Nie mogą ich ukarać? Brak mi słów ….

  • Zgadzam się. Przyroda jest ważniejsza.

   • Ciekawe czy gdyby od ciebie zależało to wybrał byś wyburzenie twojego domu czy wycięcie hektara lasu. To nie są jacyś bogaci ludzie tylko zwykli ciułacze i mieszkają tam od pokoleń.

  • Sam nie pajacuj. Te rekompensaty prawdopodobnie to 80%wartości tealnej bo jakby byly dobre to ludzie by się zgodzili, a tak są okradani. Moze w takim razie ty sie doloz do ich rekompensaty jak latwo Ci decydowac o okradaniu innych.

   • Sam sobie puść obwodnicę pod domem

    Problem w tym, ze wysiedleń i rekompensat będzie niewiele. Ale za to wielu ludzi będzie miało puszczona obwodnicę dosłownie przez swoje podwórko w odległości kilku metrów od domu. Nie, nie jest to naciągane. Zabudowa w tych wsiach jest gęsta. Wiec obwodnica miałaby iść bezpośrednio koło ich domów. Jest to krzywdzące. Kilka kilometrów dalej zabudowa jest rzadka i tamtędy można puścić taka obwodnicę. Alternatywnie przez las, jak to się robi z powodzeniem w innych rejonach Polski. Jeśli obwodnica jest dla ludzi, to dlaczego Ci ludzie mają cierpieć przy jej budowie?

 2. zawołajcie Sasina. On będzie wiedział co zrobić i wam pomoże.

 3. Sprzeciwiają się władzy na którą tak solidarnie głosowali? Szczyt szczytów.

 4. Dość karczowania okolicznych lasów !! Tylko wariant pierwszy lub drugi. Jak biała nie chce przyłączenia do Janowa, niech będzie oddzielona obwodnicą. Zresztą tym protestem pokazaliście jak szanujecie mieszkańców Janowa.

 5. Edek z krainy kredek

  „Jeszcze się taki nie narodził, który by wszystkim dogodził”

 6. Przecież czerwony wariant, ten po PN stronie miasta jest jedynym poprawnym, przecież jadąc DK74 Annopol – Zosin jest to naturalnam wyborem drogi. Jakby poprowadzić trasę po południowej stronie i tak wszyscy jeździliby przez miasto, tym samym cała inwestycja traci sens. Dziękuję.

 7. Tylko wariant południowy ma uzasadnienie. Raz że tańszy, dwa że w przypadku wariantu północnego podróżujący na trasie Frampol-Nisko częstokroć skracaliby sobie drogę przez miasto.

 8. Czy osoba pisząca ten komentarz się zacięła ? Pod każdym tego typu postem powtarza Pan, że skoro Biała nie chciała przyłączenia do Janowa to trzeba ją oddzielić. Czy to w jakiś sposób Pana boli? Ma Pan z tym jakiś problem, że wieś z historią i starsza od Janowa nie chciała się połączyć ?

  • Tak mam z tym problem. Wieś ma swoją historię i niech ja sobie ma, a Janów ma problem komunikacyjny przez DK74 i gdy jest okazja go rozwiązać, grupka krzykaczy z białej będzie decydować jak ma być rozwiązany problem Janowa.

 9. Czy naprawdę las (który tylko w niewielkiej części należy do Natury 2000) jest ważniejszy od ludzi? Gdzie mają podziać się starsze osoby, które mieszkają w swoich domach od ponad 50 lat i często są samotne ?
  Osoby znające przepisy wiedzą, że droga o tych parametrach może przebiegać przez obszar Natura 2000 i rozumiem to, że boli ich wycinka drzew, ale trzeba sobie zdać sprawę, że to nie będzie nawet w niewielkiej części to samo co przy budowie S19.
  Trzeba mieć także na uwadze to jak wygląda zabudowa na tych wsiach. Osobom niedoinformowany polecam nie komentować bez sensu sprawy.

  • Tak. Ten las to nasze bogactwo kulturowe, a jak wyburzą kilka chałup na wsi która nie chce przyłączenia do Janowa, nic się tragicznego nie stanie. Zresztą na takiej drodze jaki jest ruch, to nie jest takie natężenie jak na S19.

   • To co tak przezywasz ten las jak natezenie bedzie nieporownywalnie mniejsze?? Lepiej wyciac drzewa biz wyburzac ludziom to co zbudowali .
    Jakim ignirantem trzeba byc zeby pokrzykiwac w obronie drzew a jednoczesnie nie dbac o tragedie ludzi ktorzy straca to nq co pracowali.

    • Niezgodzę się wyburzanie domu i wycinanie lasu to czasowo podobny proces, natomiast obudowa lasu a budowa nowego domu to jak 50 :1

 10. Ciekawe kretyni jak by wam dom chcieli wyburzyć i dać tą ,,rekompensatę ,,….widać że miastowy trol to tylko klitkę w bloku ma to i nie szkoda …ludzie całe życie ciężko pracowali na to wszystko a teraz wyrzucają ich z własnych domów i płacą jakieś śmieszne odszkodowanie ……….gratuluję trole empati …….teraz wpiszcie sobie w google co to empatia …

  • Bez chwili wahania oddałbym mój wybudowany 10 lat temu dom i wybudował bym kolejny z paroma poprawkami !!

   • Słabo płacą Janie.Ktoś pisze o odszkodowaniu,a to tylko jałmużna.Gdybyś dostał za swój dom dwu,lub trzykrotność to się zgadzam i to jest uczciwe.

   • Prawdziwy jan-usz . Juz to widze jakbys oddal cokolwiek .
    Nie po to sie cos buduje zeby to burzyć pętaku.
    Tylko cie zdzielic w ten pusty poniemiecki poglajzer.
    To na jaki h…. budowlaes dom ? Trzeba bylo na dzialce drzew nasadzic i zamieszkac w lesie na drzewie.

    • Prawdziwy godziszowski Polak, katolik co jak ktoś ma inne zdanie to trzeba go zwymyślać i obrazić, bo ja wiem lepiej. Proponuję wziąć coś na rozwolnienie…
     Albo zmienić pampersa bo zwieracze popuszczą od tego jadu.

    • Logik,mam wykupowaną działkę pod budowę drogi w mieście inspiracji,mógłbym ją sprzedać za dwukrotną sumę pod budowę,a kupców było wielu,tak więc tego nie pierd…l.

 11. nieKrytyKrytyk

  nie pytają ich o imię walcząc z asflatowym cieniem mgły, nie przejmujcie się tam pislandia jest normalnych ludzi tam nie ma, niech im obwodnice Janowa zrobią ale przez Szczebrzeszyn żeby ludziom nie przeszkadzało XD nie wierze że taka głupota wychodzi na ulice, kim jesteśmy?? Polakami!!! czego chcemy?? Nie wiemy ale będziemy źli jak tego nie dostaniemy

  • Proszę tylko nie przez Szczebrzeszyn, bo chrząszcze nam uciekną do Biłgoraja.I będzie po tradycji.

 12. Głosujcie dalej na pis. Niedługo powiedzą o was w tvpis. Aż się zdziwicie jak was oczernią…

 13. Obrońcy lasów w komentarzach haha… zobaczcie ile już tysięcy drzew na trasie lublin rzeszów wycięli… WALCZCIE O SWOJE LUDZIE, BO NIKT INNY ZA WAS WALCZYĆ NIE BĘDZIE.

 14. Myślicie, że ten protest coś da? Nadzieja matką głupich. Od początku chodziło o rozładowanie ruchu od północy w stronę granicy. Wybiorą wariant najprostszy i najtańszy dla budżetu państwa, czyli nr 2.

  • Bo najsensowniejszy. Tak to jest że wszystkim się nie dogodzi, a ma być to obwodnica Janowa, a nie wsi Biała.

 15. Nie bardzo rozumiem. Czemu mieszkańcy białej blokowali ulice w Janowie, a nie u Siebie ?

 16. nie po to idę nad zalew odpocząć by słuchać szumu obwodnicy powinno się szukać innego rozwiązania kompromisowgo dla dla wszystkich

 17. To niech wreszcie ktoś napisze ile płacą a nie tylko jałmużna i jałmużna a faktycznie jak jest ?

  • U mnie około 180 zł/m,przedłużenie Węglarza.Też ma iść dwupasmówka w obie strony,to jest ok cena w/g Ciebie?Deweloper zaczyna od wyższych stawek.Czemu?Ile kosztuje metr mieszkania,ile kosztuje nowo wybudowany dom,jak ktoś projektuje plan to ma to …,urząd podpisze,jak ktoś wycenia też i etc.

 18. Edek z krainy kredek

  Niech zlikwidują autostrady, obwodnice i samochody. Wrócą dorożki i będzie cicho. Płacz i krytyka, że nie ma dobrych dróg a jak budują to krzyk, że że blisko. Zawsze bedzie now tak.

 19. Coś nowego w końcu. Ileż można czytać o wypadkach po pijaku i zabójstwach w tej wichurze

 20. Głos Rozsądku

  Problem w tym, że to wariant północny przebiega w większości przez pola i tylko w jednym miejscu przecina drogę Janów-Biała (gdzie jest projektowane rondo). Wariant „przez las” odcina cały Janów od kompleksu Lasów Janowskich, przebiega przez tereny gdzie wypoczywają mieszkańcy. Na tym ucierpią WSZYSCY mieszkańcy Janowa.

 21. WON. DLACZEGO CI WIESNACY BLOKUJĄ DROGĘ W ŚRODKU MIASTA!? I ZNOWU MIASTO STAJE SIE ZAKŁADNIKIEM WIOCHY.
  WON ,U SIEBIE BLOKOWAĆ DROGI!

 22. Wszyscy przeciwko człowiekowi, bronią stonek, korników, biedronek. A NATURA 2000 TO OGRANICZENIE ROZWOJU TERENU SAMI USTALILI NIKOGO SIĘ NIE PYTALI. Teraz leżą drzewa i gniją aby robactwo się rozmnaża. A natura 2000 powinna być w Warszawie tam brak drzew, postawili kilka blaszaków ( wieżowce), i mają manie większości .Ja jestem zawsze za człowiekiem szczególnie prostym, ale dający chleb NARODOWI.

 23. Szczyt żenady

  To towarzystwo powinno zostać ukarane! Gdzie jest prawo. Garstka wiejskich krzykaczy ma blokować druge krajowa ?

 24. Zrozumcie w końcu, że wariant przez Białą już dawno został wybrany! Nic nie dadzą Wasze protesty. W Łążku było 6 wariantów, wybrali ten najprostszy, najtańszy i najbardziej ekonomiczny, nie patrząc na ludzi. Protestować trzeba było ileś lat wstecz. Niektórzy mieszkańcy Białej już dawno kupili działki wiedząc, że będzie obwodnica. W Stróży i Kraśniku również ekspresówka biegnie pomiędzy domami i nikt nie robił takiej zadymy.

  • Więc wariant południowy jest najtańszy, najprostszy i najbardziej ekonomiczny

 25. nieKrytyKrytyk

  zdziłowice godziszów to koło janowa, ciemnota pisowska rządzi, rolnicy jak tam podobają się nowe podatki na środki ochrony roślin, co pisuary was zrobiły w bambuko, miało być wspaniale a od lipca podatek z 8% na 23, wkoncu trzeba oddać 500 + 😉

 26. ooo losie! Jacy są ograniczeni ludzie :/ tak-powycinajcie lasy a potem płaczcie i lamentujcie, że wam chałupy zalało boo powodzie! Jęczcie, że smog, że śmierdziuchy kopciuchy a chcecie wyciąć płuca ziemi. Ludziska przeliczcie sobie ile czasu wyniesie postawienie domu, a ile odbudowa lasu! Nie mówi o cenie-Czas! Po relacji fotograficznej widze osobę, która jak najbardziej powinna rozumieć pojęcie „płuca ziemi” i koszty odbudowy terenu zielonego oraz konsekwencji jego braku biorąc pod uwagę dość wysokie stanowisko zajmowane przez tego Pana. Wszystko dla publiczności z zza miedzy? Słabe :/

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9313zł 1.17%
  • GBP 5.0998zł 0.77%
  • EUR 4.6189zł 0.65%
  • CHF 4.3113zł 0.87%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach