Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

W przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy PKP. Zmienią się godziny odjazdu pociągów

Jak co roku w drugi weekend grudnia, w całej Europie wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Na Lubelszczyźnie znaczących zmian nie będzie, jednak wiele składów odjedzie o innych godzinach niż obecnie.

Nowy rozkład jazdy PKP zacznie obowiązywać od niedzieli 11 grudnia. Jeżeli chodzi o województwo lubelskie, podróżni z Hrubieszowa, Jarosławca i Zamościa zyskają bezpośrednie połączenie z Kołobrzegiem. Pociąg IC Zamoyski, który dotąd kursował do Gorzowa Wielkopolskiego dojedzie do nadmorskiego kurortu. Natomiast IC Hetman wydłuży relację do Zielonej Góry.

W przypadku pociągu IC Kujawiak obecnie kursującego do Piły, jego trasa zostanie skrócona do Bydgoszczy. Natomiast pociąg IC Lubuszanin do Zielonej Góra nie będzie miał wagonów do Gorzowa Wielkopolskiego. To samo dotyczy składu IC Morcinek, którym można też dotrzeć do Katowic. Pozostałe pociągi będą kursować w nowych godzinach, jednak tutaj przesunięcia są od kilku minut do ok. godziny.

O około 10 minut skróci się czas podróży między Zamościem a Hrubieszowem. Po wykonanej przez PKP PLK wymianie szyn i podkładów składy pasażerskie mogą jechać o 20 km/h szybciej z maksymalną prędkością 80 km/h. To oznacza, że czas przejazdu między miastami wyniesie ok. 48 minut. Dla pasażerów i okolicznych mieszkańców oznacza to jeszcze jedną korzyść. Składy po nowym torze przejadą ciszej niż dotychczas. Wprowadzono bezstykowe połączenia szyn, co zredukuje poziom hałasu i wibracji oraz zmniejszy oddziaływanie linii na otoczenie. Podróże będą cichsze i bardziej komfortowe.

Jeżeli chodzi o pociągi Polregio, liczba kursów na poszczególnych trasach nie ulegnie zmianie. Będą za to przesunięcia czasu odjazdu większości z nich. Natomiast rozkład pociągów Kolei Mazowieckich kursujących do Dęblina będzie zbliżony do obecnie funkcjonującego. Natomiast na trasie do Łukowa zaplanowano uruchomienie nowego, przyśpieszonego weekendowego pociągu Warszawa-Łuków – Warszawa oraz w kierunku powrotnym.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. O ile mi wiadomo to połączenie IC ,,Zamoyski,, już od dawna miało wagony bezpośrednie do Kołobrzegu. W maju tego roku jechałem tym pociągiem do Kołobrzegu.

  2. Tak, zgadza się.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo