W poniedziałek zaczyna się szczepienie lisów na Lubelszczyźnie. Szczepionki zrzucą z samolotów

W dniach od 18 do 27 kwietnia na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki.

W dniach od 18 do 27 kwietnia z samolotów będą zrzucane szczepionki w postaci brunatnego stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm. Na 1 km2 trafi około 20-30 tego typu szczepionek o intensywnym rybnym zapachu.

Nie wolno ich dotykać, jednak jeżeli przypadkowo ktoś będzie miał z nią kontakt, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podobnie w przypadku zwierząt domowych. Jeżeli zauważymy, że miały z nią kontakt, należy skierować się do weterynarza. Psy najlepiej trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Szczepienia lisów prowadzone są na Lubelszczyźnie od 2002 r., każdego roku dwukrotnie, na wiosnę i jesienią. Szczepienia pozwoliły widocznie ograniczyć przypadki występowania wścieklizny w naszym regionie. O ile kilkanaście lat temu, każdego roku notowano po ponad pół tysiąca zgłoszeń wścieklizny, to teraz są to sporadyczne przypadki.

2016-04-16 09:07:59
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

4 komentarze

 1. no Panie resortowy dzieciaku Tomaszu L., smacznego! Choć mając wściekliznę pewnie nie wiele ta szczepionka Panu pomoże… i słusznie! 😀

 2. Hahaha ludzie już widzę jak będą koty trzymane na sznurku, bo takie ładne amerykańskie, szkoda by było.

 3. A ja proponuje wejście na Czechowski były poligon i tam rozrzucenie szczepionek, potem przejazd po osiedlach i rozkładanie szczepionek we wszystkich wąwozach lubelskich, na Czechowie , LSM , Czuby itp.itd. z tego względu, że na osiedlach jest więcej lisów , niż w pobliskich lasach!! Po pierwsze mają cieplej, po drugie łatwiejszy dostęp do żywności, w postaci osowiałych , leniwych gołębi, i resztek jedzenia w śmietnikach!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja