W poniedziałek otwarte zostaną galerie handlowe. Będą działały w podwyższonym reżimie sanitarnym

Od jutra będzie można wybrać się na zakupy do galerii handlowych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie znajdujące się w nich lokale będą dostępne. Od poniedziałku przestaną także obowiązywać „godziny dla seniorów”.

Wraz z drugim etapem odmrażania gospodarki zapadła decyzja o ponownych uruchomieniu galerii handlowych. Obiekty te mają być czynne od poniedziałku 4 maja. Będą one działały w podwyższonym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że każdy klient przed wejściem do sklepu, będzie musiał dokonać dezynfekcji rąk płynem antywirusowym, a także założyć rękawiczki. Płyn do dezynfekcji będzie musiał znajdować się nie tylko przy wejściu do sklepu, lecz także w toaletach oraz przy kasach. Obowiązkowe będą także maseczki. Galerie zostały zobowiązane do zapewnienia ich sprzedaży w przynajmniej jednym miejscu.

Podobnie jak w mniejszych placówkach handlowych, tak i w galeriach będzie obowiązywał limit klientów, którzy jednocześnie mogą przebywać w budynku. Obecnie jest to jedna osoba na 15 mkw. powierzchni obiektu. Należy się więc spodziewać liczenia osób wchodzących do środka, a także konieczności oczekiwania, aż inni klienci opuszczą budynek, kiedy będzie zbyt tłoczno. Taka sama zasada będzie obowiązywała w znajdujących się w galeriach lokalach handlowych. Ograniczona została także liczba osób mogących jednocześnie przebywać w windzie. Będzie mogło nią jechać 1/3 maksymalnej liczby osób dopuszczonej przez producenta. Oznacza to, że jeżeli winda mieści 9 osób, to jednocześnie będą mogły do niej wsiąść trzy osoby. Wyjątkiem są tylko rodziny zamieszkujące wspólnie.

Należy pamiętać, że otwarcie galerii handlowych nie oznacza, że dostępne będą wszystkie znajdujące się w nich lokale. Czynne będą tylko sklepy. Z kolei strefa gastronomiczna, kina, siłownie , strefy zabaw dla dzieci i inne tego typu punkty, wciąż pozostaną niedostępne dla klientów. Zabronione ma być nawet korzystanie z ławek na korytarzach. Po apelu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców będą za to mogły być czynne tzw. wyspy na korytarzach galerii. Ich zasady funkcjonowania przyrównane zostały do straganów, przy czym obsługa musi zostać oddzielona przesłoną od klientów.

Od poniedziałku przestaną obowiązywać „godziny dla seniorów”, co oznacza, że przed południem do sklepów będzie mógł wchodzić każdy klient, a nie tylko ten, mający powyżej 65 roku życia. W tym miesiącu obiekty handlowe będą nieczynne we wszystkie niedziele. Najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero za blisko dwa miesiące, gdyż 28 czerwca.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

24 komentarze

 1. Coś czuje że krzywa epidemiczna sie zachwieje..

 2. Nareszcie zlikwidują ten kompletny nonsens utrudniający wszystkim życie ,sklepy w tych godzinach dla seniorów świeciły pustakami ,a czlowiek który miał potrzebę i chwilę czasu zeby coś kupic ,musiał czekać prawie do 13 tej .A po 13 tej…seniorów od groma

  • oj ale musialo Ci byc mega trudno cale 2h powstrzymac sie od zakupów bo akurat te godziny Ci nabardziej pasowaly, biedaczysko

   • Jak sie galeriance klient trafi, to ciężko poczekać i te 2 godziny…

   • Tak, tylko, że jak policja zobaczyła w kolejce nie-seniora pomiędzy 10-12 to waliła mandaty. Natomiast po 12 żaden senior mandatu nie dostał. Chodzi tu o sprawiedliwość a nie widzimisię.

   • Do t, czasami trudno,jak nie można było kupić podpasek o godz.11.

 3. Czyli… Jeżeli w takiej galeri znajduję się zakład fryzjerski to bez problemu może być otwarty…

 4. Kiedy się wreszcie ludzie z okrętując ze to zwykła ściema była żeby wywołać sztucznie kryzys i obywateli trzymać za mordę dosłownie przez nakaz chodzenia w kagańcach. Przypominam że chustka albo maseczka domowej roboty nie działa totalnie na wirusa, ale działa na wyobraźnie.

  • Nie jest tak do końca jak napisałeś. Wykonaj w domu prosty eksperyment, proszę weź aerozol lub spryskiwacz i pryśnij od wewnątrz w maseczkę, a zobaczysz że jednak jest w tym sens.

  • Powiem Ci obrazowo jak działają maseczki i po co się je nosi.
   Wyobraź sobie, że stoimy obok siebie, bez spodni. Zaczynam sikać Ci na nogę i już po chwili czujesz mój mocz spływający strużkami po udzie i łydce. Fajnie? Chyba nie. Teraz drugi przypadek – ty zakładasz spodnie. Ja sikając trafiam na Twoją nogawkę, która pochłania większość moczu. Na łydce czujesz nieco wilgoci, ale nie za wiele. Lepiej? A teraz trzeci przypadek: Ty masz spodnie i ja mam spodnie. Nawet gdybym bardzo chciał Ci nasikać na nogę, to tylko ja będę czuł wilgoć w gaciach, Ty będziesz suchy.
   Analogicznie działają maseczki. One nie maja za zadanie zatrzymać wirusa tylko powstrzymać kropelki jakimi jest on przenoszony i działają na nie tak jak spodnie na mocz z powyższego przykładu.
   Teraz zrozumiałeś?

   • Miećka Aniołowa

    Fryta! W punkt. Lepszy komentarz trudno sobie wyobrazić. Może bezmózgi zrozumieją.

   • Przecież mario ze swoim partnerem i tak robią to bez spodni.

   • Gratulacje, zrozumiałaś mechanizm kropelek. My zrozumieliśmy ministra zdrowia i lekarzy (między innymi z WHO) który mówili że maseczki nie działają, statystyki gdzie żadnej większej śmiertelności nie ma, więc maseczki SĄ ściemą – używaną jako narzędzie straszenia ludzi i socjotechniki.

    • Ty tak naprawdę serio serio? Słuchasz ministra zdrowia?

     ahahahahahahahahaha

     No chyba, że to było sarkastycznie, chociaż na Lubelszczyźnie to mogło być serio….

   • Fryta co ty bredzisz… Trzeba być kompletnym ***, żeby porównywać cząsteczki wirusa i swobodę z jaką przenikają przez sploty materiałów , do kogoś sikającego w spodniach czy bez.
    Wirusy przez te szmaciane maski przenikają sobie swobodnie w jedną i drugą stronę . Jedna osoba kichająca w masce zaraża tak samo drugą w masce, jakby ich nie miały wcale. Ale naiwniaki i pustaki głupio wierzą,że są chronieni….. masakra

   • Ta, to teraz podaj przykład na wilgotne powietrze które wdychamy wcześniej je wydychając , na ten dwutlenek węgla w nim zawarty i na te gromadzenie się wilgoci w płucach znachorze pisowski

 5. To od jutra sielanka dla bezmózgów.

  • Mam potrzebę zrobienia zakupów w sklepie który znajduje się w galerii handlowej. Jest blisko mojego miejsca zamieszkania, a nie mam auta. Nie czuje sie bezmózgiem.

   • Bezmózg nie ma możliwości czuć się kimkolwiek, a więc dlatego nie czujesz tego kim jesteś.

  • Typowy mechanizm obronny osobowości u osoby, której nie stać na zakupy w drogich sklepach w galeriach handlowych.

   • A w jakich galeriach handlowych są drogie sklepy, bo w Lublinie nie spotkałem.
    Same markowe dla zakompleksionych, polskie: Reserved, Mohito, House, Cropp, Sinsay.

 6. Jak galerie otwierają to i galerianki wrócą do pracy

 7. Byłem dziś w plazie otwarte 1/4 sklepów … dzięki za takie otwracie:/

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8144zł -0.17%
  • GBP 5.2411zł 0.03%
  • EUR 4.533zł -0.18%
  • CHF 4.1222zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja