690 680 960

W poniedziałek na obszarze woj. lubelskiego wystąpią burze. Możliwy grad i ulewy

Dzisiaj w regionie prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady gradu i ulewy. Największa ilość chmur burzowych powstanie po południu lokalnie w całym woj. lubelskim.

W poniedziałek pozostajemy w chłodnej i wilgotnej masie powietrza napływającej z północnego-zachodu i północy o cechach polarno-morskich. Zasadniczo przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem płytkiego, ale rozległego niżu z centrum nad Ukrainą. Jedynie nad zachodnie dzielnice nasunie klin wyżu znad Wysp Brytyjskich.

Niż znad wschodniej Europy jest słabo widoczny w polu przyziemnym, lepiej na wyższych poziomach izobarycznych. Dodatkowo w środkowej troposferze zaznacza się górna zatoka wypełniona chłodnym powietrzem. Prognozowane są dziś burze wewnątrzmasowe, o największej aktywności we wschodniej połowie kraju w drugiej części dnia.

Nie ustaje adwekcja chłodu do naszej części Europy. Zimne masy powietrza pozostaną z nami do końca miesiąca. Chłodna ma być również pierwsza dekada czerwca. Nie mamy co liczyć na fale upałów.

Dziś w regionie termometry pokażą od 12°C do 15°C. Zachmurzenie na ogół duże, okresami i miejscami całkowite. Już przed południem powstać mogą pierwsze lepiej rozbudowane chmury Cumulonimbus. Na ogół o rozproszonym charakterze, miejscami łączące w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe o krótkiej żywotności. Niewykluczone jest pojawienie się zalążków trąb powietrznych.

Poniedziałkowym burzom towarzyszyć mają opady deszczu o punktowej akumulacji od 5 mm do 25 mm, punktowo do 30 mm. Przepływ mas powietrza będzie słaby, dlatego struktury konwekcyjne powoli przemieszczać mają się z północnego-zachodu i północy na południe, południowy-wschód. Nisko położona izoterma zero sprzyjać może licznym przypadkom opadów drobnego gradu, którego średnica nie powinna przekroczyć 1 cm. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Największa ilość chmur burzowych powstanie po południu lokalnie w całym regionie. Dopiero pod wieczór burze zaczną zanikać, ale lokalne opady przelotne utrzymają się jeszcze w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek. Również we wtorek prognozowane są burze, ale o tym wkrótce.

Aktualna temperatura w Polsce
Położenie opadów i lokalnych burz na żywo

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

 1. Studętkom jezdem i tak se myślem...

  Ze strony mniej, więcej formatu A4 zrozumiałam, że jak dobrze pójdzie to dziś temperatura wyniesie od 12-15 stopni i to bez PiS’owskich plusów ino z Celsjuszowymi i po góralsku, abo bedzie loło, abo bedzie pogoda.

 2. Jerzy Gondol Znadwisły

  O jakiś kilometr od mojego lotniska jest stacja meteo Wasillya, skąd dostaję prognozy co 15 minut na monitor dotyczące obszaru ok. 100 km dookoła.
  Od roku sprawdza się w 100%.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi