690 680 960

W Polsce ruszają dzisiaj ćwiczenia Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 z udziałem 18 tys. żołnierzy

Od 1 do 26 maja br. odbywać się będą ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 oraz SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu.

DEFENDER-Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie siły zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej,  17. Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej, 2. Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Chemicznego, 9. Brygady Kawalerii Pancernej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W ćwiczeniu uczestniczyć będą samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego  oraz śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii  i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. na obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu.

V Korpus SZ USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia DE22. W trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.

Podczas ćwiczenia Swift Response,  6. Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową. 550 polskich żołnierzy będzie na terytorium Litwy i Łotwy szkolić się razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi.

DE22 i SR 22 należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania do nich rozpoczął się w 2021 roku.

Przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy.   Wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą przećwiczeniu, zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO,  procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora.

(fot. WP, źródło MON)

8 komentarzy

 1. 18000. Z PL też ktoś jest?

 2. A niedawno sugerowano aby nie robić zdjęć sprzętu wojskowego i nie podawać nazw jednostek – coś się zmieniło ??

  • zmieniło się to, że sprzęt jest już na miejscu, a międzynarodowe manewry wojskowe i tak są podawane do wiadomości przez samo wojsko. chodziło o to, by każdy z dostępem do Internetu nie mógł sobie poskładać w czasie rzeczywistym szczegółów dotyczących ruchu wojsk, rodzajów kolumn, ćwiczonych tras, itp.
   przy napiętej sytuacji i potencjalnym ataku łatwiej obronić kilka tysięcy maszyn na poligonie, niż kilkuset rozproszonych grup po parę maszyn. a z drugiej strony patrząc ciężej takie rozproszone wojska w ruchu śledzić – więc po co samemu wstawiać na insta informacje dla wroga?
   już wszystko jasne? sam mógłbyś na to wpaść.

 3. ja z niemiaszkami i francuzikami wolał bym nie mieć nic wspólnego:))

  • Francuzi – jedyny kraj UE z bronią atomową, nasz wojskowy sojusznik.
   Niemcy – największa gospodarka UE i nasz największy odbiorca eksportu.
   W dodatku te dwa kraje trzęsą całą Unią, wytyczając wspólnie politykę dla reszty.

   Masz rację, te więzi należy zerwać niezwłocznie! By nie mieć z nimi absolutnie nic wspólnego!
   Skłóćmy się ze wszystkimi i nadstawmy dvpę na wschód! Jedź po kaszę i sól do Mińska…

 4. Widziałem Ptaka Cień

  szczam na samą myśl o tym jaki jestem teraz bezpieczny

 5. Za chwile wojna będzie w Polsce.

 6. Chyba za dużo tv oglądasz że tak piszesz

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas