Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Poleskim Parku Narodowym policzą i pożegnają żurawie. To gratka dla miłośników przyrody

W najbliższy weekend odbędą się Lubelskie Spotkania z Przyrodą – Pożegnanie Żurawi w Poleskim Parku Narodowym. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji, w tym piknik ekologiczny.

Żurawie, czyli jedne z największych polskich ptaków, szykują się do odlotu na zimowiska. Na obszarze Polski najliczniej występują w rejonie Warmii, Mazur i na Pomorzu, jednak dużą ich populację można obserwować również w naszym regionie, a dokładnie na Polesiu. Żuraw jest też symbolem Poleskiego Parku Narodowego, który to podczas migracji tych ptaków, stanowi dla nich punkt przystankowy.

Na jednym z torfowisk, a dokładnie w „Bagnie Bubnów” zamontowana została kamera, dzięki której na żywo można podglądać i podsłuchiwać poleską przyrodę, w tym właśnie żurawie. Jest to pierwsza tego typu transmisja w Polsce, gdzie obraz nadawany jest z niedostępnych rozlewisk.

Z kolei w najbliższy weekend Poleski Park Narodowy w ramach Lubelskich Spotkań z Przyrodą organizuje Pożegnanie Żurawi. Wydarzenie ma charakter edukacyjno-kulturalny i skierowane jest do szerokiego grona odbiorców od przedszkolaka po seniora. Głównym jego celem jest promowanie postawy prośrodowiskowej, a także kształtowanie kultury dbałości o środowisko, ochrony oraz poszanowania przyrody i jej zasobów.

Już od ok. dwóch tygodni w okolicach Bagna Bubnów zaczęły się masowo gromadzić te piękne ptaki. Są dni, że znajduje się ich tam nawet po kilkaset sztuk. Jednak w szczytowym momencie powinno ich być nawet 2-3 tys. To oznacza, iż na miłośników przyrody czekają niezapomniane widoki.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę nad ranem. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 4:30 na początku ścieżki dydaktycznej „Czahary”. Następnie uczestnicy udadzą się na wieżę widokową w Zastawiu, z której o wschodzie słońca ruszy liczenie żurawi. Później zaplanowano śniadanie, wypuszczanie małych żółwi błotnych jak też zwiedzanie z przewodnikiem ścieżek dydaktycznych.

W siedzibie Poleskiego Parku Narodowego prowadzone będą wykłady i prezentacje, a w ośrodku edukacyjnym „Poleskie Sioło” w Wytycznie warsztaty z wyrobu masła oraz podpłomyków. Wieczorem przed zachodem słońca ruszą kolejne obserwacje i liczenie żurawi na zlotowisku. Po nim zaplanowano ognisko. Z kolei w niedzielę na placu przed Hotelem „Drob” w Urszulinie odbędzie się piknik ekologiczny.

W Poleskim Parku Narodowym policzą i pożegnają żurawie. To gratka dla miłośników przyrody

2 komentarze

  1. Smutno gdy odlatują, oby wszyscy wrócili…

  2. widok kluczy żurawi robi wrażenie

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112