Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

W pojazdach komunikacji miejskiej pojawi się strefa specjalna

W związku z rosnącą skalą zakażeń koronawirusem, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w autobusach i trolejbusach lubelskiej komunikacji miejskiej, ponownie zostaną wydzielone specjalne strefy.

Specjalne strefy pojawią się w pojazdach obsługiwanych przez miejskiego przewoźnika MPK Lublin oraz przewoźników prywatnych Irex i LLA. Obejmą one obszar w rejonie kabiny oraz pierwszych drzwi. O tym, że jest to strefa wydzielona, w której nie powinni przebywać pasażerowie będzie informować specjalne oznakowanie.

– Wydzielenie strefy w rejonie kabiny prowadzących będzie skutkować brakiem możliwości wsiadania i wysiadania dla pasażerów pierwszymi drzwiami. W dalszym ciągu zawieszona zostaje możliwość zakupu biletu u kierowcy. Wydzielone strefy w rejonie kabiny prowadzących będą sukcesywnie wprowadzane od najbliższego weekendu. Jest to działanie profilaktyczne, mające na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się koronawirusa – informuje Monika Fisz inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Obszar wydzielonych stref specjalnych w pojazdach nie będzie obejmował pierwszych siedzeń za kabiną kierowcy (tak jak to miało miejsce w przypadku stref wydzielonych w marcu br.). W pojedynczych pojazdach układ wnętrza wymusi wyłączenie tych miejsc z dostępu dla pasażerów. Będą to jednak nieliczne przypadki.

Działania prowadzone w komunikacji miejskiej w ramach walki z epidemią

Wszyscy przewoźnicy świadczący usługi przewozu na zlecenie ZTM w Lublinie (MPK Lublin, IREX i Lubelskie Linie Autobusowe) dezynfekują swoje pojazdy, ze szczególnym uwzględnieniem poręczy, biletomatów, kasowników i przycisków, a więc powierzchni najbardziej narażonych na kontakt. Stale dezynfekcji podlegają przystanki oraz infrastruktura przystankowa.

Zawieszono funkcję „ciepłego guzika” w pojazdach komunikacji miejskiej. Kierowcy zatrzymują się na wszystkich przystankach niezależnie od ich statusu (również na przystankach „na żądanie”) oraz samodzielnie otwierają drzwi, bez stosowania funkcji tzw. „ciepłego guzika”.

Wstrzymano sprzedaż biletów przez kierowców w środkach komunikacji miejskiej, zaś kierowcy, kontrolerzy biletów i pracownicy obsługi są zaopatrzeni w środki ochrony bezpośredniej.

– W dalszym ciągu obowiązkowe jest także zasłanianie ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej, a od soboty, w związku z zaostrzeniem przepisów, konieczne jest przestrzeganie tej zasady również na przystankach komunikacji miejskiej – zaznacza Monika Fisz.

(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

 1. Ale gadacie głupoty od kwietnia nie widziałem ani jednego zapchanego na maxa autobusu, a od pazdziernika to max 50proc, bo autobusy jezdzą cały czas na KUL przystanku.
  Naiwna propaganda w tych komentarzach, w autobusach jest pusto jak nigdy nie było i to nawet od 6-8 i od 14.40-16 dlaczego kłamiecie ja to widze codziennie i wiem.
  Kłamcy!
  Zawsze im mało miejsca, kiedys sie ludzie cisli ale to zamierzchłe czasy tak naparawde od 5-6 lat jest wzglednie pusto w autobusach.

  • Chyba jeździsz innymi autobusami Powiedz mi że w 55 o 5 rano nie ma ludzi czy też w 47 a o 6 na trasie Świdnik koncertowa powinny być dwa bo ludzie gniata się jak kaszaloty w konserwie

 2. Ta strefa tobjakas kpina to po co było zagradzać 1 dzwi jak i tak na 1 siedzenia przyjdą będą prychac kichac to jest jakaś kpina ztm i prezydenta my kierowcy będziemy się odwoływać do skutku proszę nam udowodnić gdzie poza Lublinem są 1 siedzenia dopuszczone do uzytkowania

 3. USTAWA z dnia 5 grudnia 2008r.o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

  Art.46b.W rozporządzeniu, o którym mowa wart.46a, można ustanowić:

  4)obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie.

  Art.2.Użyte w ustawie określenia oznaczają:

  20)podejrzany o chorobę zakaźną –osobę, u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną;
  21)podejrzany o zakażenie –osobę, u której nie występują objawy zakażenia ani choroby zakaźnej, która miała styczność ze źródłem zakażenia, a charakter czynnika zakaźnego i okoliczności styczności uzasadniają podejrzenie zakażenia;

Z kraju

Polityka i społeczeństwo