Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

W nowej siedzibie Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się pierwsza przysięga wojskowa (zdjęcia)

Dzisiaj przed południem na terenie jednostki wojskowej przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Z wydarzeniem połączona była promocja podoficerska w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W niedzielę na placu apelowym w kompleksie wojskowym na Majdanku w Lublinie miała miejsce podwójna uroczystość lubelskich Terytorialsów. Z okazji obchodzonego w dniu dzisiejszym święta Wojsk Obrony Terytorialnej 87 nowych ochotników z Lubelszczyzny wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej, zasilając tym samym szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po przysiędze 15 bardziej doświadczonych i starszych stażem żołnierzy OT odebrało promocje na stopień kaprala w ramach kursu „Sonda”. Była to pierwsza przysięga Terytorialsów zorganizowana, już oficjalnie, w nowej siedzibie Lubelskiej Brygady OT.

Jak wyjaśnia kpt. Damian Stanula z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wśród wypowiadających słowa roty przysięgi wojskowej było 28 kobiet. Blisko 68% zaprzysiężonych ochotników to osoby w przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 30 lat. Obecnie w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ok. 3300 żołnierzy.

(fot. 2LBOT/nadesłane, Katarzyna Link/LUW)

13 komentarzy

 1. Ile mogą zarabiać ?

 2. Pierwsza przysięga na Majdanku miała miejsce w lipcu br

 3. Patrioci.. Ja taki nie jestem, mój dom tam dzie serce moje. Bratnie narody etniczne północnej Europy: Germanie i Słowianie, Celtowie..

 4. Krzysztof,, Ochota,,

  W latach 80 ubiegłego stulecia jednostki wojskowe Lublina potrafiłyby obronić województwo lubelskie i radomskie. W każdym mieście było wojsko, teraz pobudowano tam markety handlowe. Radom Pionki Puławy Lublin, i wiele innych. Do sądu tych rozbrajaczy bezpieczeństwa naszego Kraju.

 5. Ta chwila kiedy Ty i twoja wybranka a nawet rodzina jest dumna z ciebie jako żołnierza…tylko że nie jesteś żołnierzem i to trochę komiczne. Wiadomo nie każdy się zna ale takie udawanie na szeroką skale…trochę słabe. Wiadomo że lepiej że te struktóry są niż ich nie ma ale nie ma co udawać że to wojsko pod jakimkolwiek kątem. Głupio potem pokazać zdjęcie dziecku a ono „tato ale przecież Ty nie byłeś żołnierzem”. To jakby pójść na jakiś kurs i mówić że jest się studentem. To zarówno ujma dla żołnierza jak i ciut żałosne zachowanie względem terytorialsa. Choć raz jeszcze zaznacze że dobrze dla obronnosci kraju żę są niż jak by nich nie był. Ale prosze nie mylmy schabowego z parówkami. Nie obrażajmy się na rzeczywistość, każdy może pójść na terytorialsa czy do wojska na żołnierza. Pozdrawiam i licze że prawda nie zaboli ludzi którzy potem swój ból d.. na prawdę, przeleją na głupawe lub obraźliwe komentarze…choć wiadomo tchórzy internetowych nie brakuje.

  • Nie specjalnie mi blisko do samej idei tej formacji, która jest bardziej organizacją paramilitarną niż wojskiem. To tyle o nich. Jako zapewne zawodowy, powinieneś sobie zdawać sprawę, że nie jest dobrze z pogardą patrzeć na rezerwy, czy to te w cywilkach, czy te bawiące się w wojsko, bo to tacy jak się mówi, kończą wojny. Nie ma możliwości, by kraj utrzymał taką liczną armię, która bez rezerw mogła by funkcjonować w razie W. Jak są chętni to trzeba szkolić i nie grymasić.

  • To sie tak zatrze(juz sie zaciera) ze powiedza żeśmy byli żołnierzami i nawet nikt tego nie będzie negowal..a ci „najbardziej doświadczeni” to JUZ DZISIAJ „prawie” jak komandosi?

 6. Czołem Wielkiej Polsce!!! I narodom słowiańskim!!! Precz ze stanami złajdaczonymi i zachodem!!!

 7. Razem pili,jedli i spali…teraz w maseczkach 🙂

 8. Pytam się wszystkich żołnierzy i kadry jak można jechać pod Warszawę do Zielonek by postrzelać tylko 5 sztukami amunicji, gdzie tu sens???
  Podkreślam 5 sztukami amunicji!!!!!!
  Piszę prawdę bo byłem byłym żołnierzem ot i tak było!!
  A na poligon w tym roku do niedzwiecy dużej do OSP,czego się nauczą tam??

 9. Nic Innego jak legalni Mordercy.. wstyd dla ludzkosci..

 10. profesor podrzednej uczelni na wschodzie Polski

  Jestem z rocznika który odbył służbę w WP w ostatnim poborze po studiach ( jesien1990) . Z perspektywy wieku ( 55lat ) i wiedzy ( 30 lat pracy jako wykładowca akademicki) popieram ideę WOT. Nie wszystko do końca gra. Dużo trzeba zmienić – szczególnie to że np. osoby z stopniami oficerskim ze straży granicznej są szeregowcami WOT. Nie powinni być oficerami, ale na wejściu zostać powinni przynajmniej sierżantami. Myślę że więcej przygotowania do walk w mieście potrzeba WOT. W lasach nikt się nie uchowa w współczesnej wojnie ( rola podczerwieni w zwalczaniu wroga) . Miasta bronią się miesiącami. Trzeba robić WOT , gdzie sa chętni . Brygada może liczyć 5-7 batalionów , nie 3 tak jak teraz . Jest na to szansa dla brygady w Rzeszowie i Białymstoku ,może i w Lublinie . A w Szczecinie będzie miała już tylko 2 bataliony. Tam gdzie ludzie chcą – trzeba ich szkolić.
  Pomysł WOT jest dobry – przełamał ten pacyfistyczny obłed u młodzieży. To jest dobre .

Z kraju