W niedzielę możliwe burze na obszarze woj. lubelskiego. Gorące dni dopiero w ostatnich dniach maja

W niedzielę w regionie prognozowane są lokalne burze. Na ciepłe dni przyjdzie nam poczekać do końca maja. Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu wystąpią na obszarze województwa lubelskiego gwałtowne zjawiska burzowe.

Przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Na północy zaznacza się skraj zatoki niżu znad Skandynawii. W środkowych warstwach troposfery dominuje w naszej części Europy górna zatoka niżowa. Dodatkowo zaznacza się niewielki niż górny. Rozwój niedzielnych burz występować będzie w obrębie stref zbieżności wiatru.

Temperatura wyniesie od 17°C do 19°C. Początkowo zachmurzenie małe, potem wzrośnie z biegiem godzin do umiarkowanego oraz dużego. Około godziny 12-13 w regionie pojawić mogą się opady deszczu i lokalne burze. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 65 km/h, ulewy do 20 mm i wystąpi lokalnie drobny grad.

Przeważnie będą to struktury pojedyncze, nawet o charakterze superkomórkowym, ale także formacje wielokomórkowe. Burze możliwe są na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Strefa konwekcyjna przemieszczać ma się z zachodu na wschód, a największa aktywność burzowa jest prognozowana na południowym-wschodzie i wschodzie regionu. Wieczorem atmosfera zacznę się stabilizować, a w pierwszej części nocy nigdzie nie będzie już grzmieć.

W kolejnych dniach występować będą przelotne opady deszczu. Temperatura nie przekroczy 20°C. We wtorek może być poniżej 15°C w ciągu dnia. Prawdopodobnie gorąco zrobi się dopiero w ostatnich dniach miesiąca, ale maj będzie i tak miesiącem chłodnym z dużą ujemną anomalią temperatury. Niewykluczone, że wkrótce pojawią się gwałtowne burze, ale o tym będziemy informować w kolejnych wpisach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz na żywo

(fot. fanipogody.pl)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska