Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wybierasz się jutro do fryzjera? Sprawdź, co cię czeka w salonie

Już jutro ponownie zostaną otwarte salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne i lokale gastronomiczne. Ministerstwo Rozwoju w opublikowanej instrukcji wskazuje, jak zorganizować pracę w tych punktach w dobie trwającej epidemii.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało instrukcję, w której omawia organizację pracy w salonie fryzjerskim. Chodzi w niej głównie o zachowanie procedur dotyczących m.in. dezynfekcji salonu, korzystania ze środków ochrony indywidualnej oraz ruchu klientów w salonie.

Najważniejsze punkty nowych zasad pracy w salonach fryzjerskich dotyczą zachowania odległości co najmniej 2 metrów między klientami (włączając stanowiska pracy). Dystans ten może być zmniejszony tylko wtedy, gdy wymaga tego realizacja usługi i stosowane są inne środki ochrony indywidualnej. Pomiędzy stanowiskami roboczymi musi być zachowana odległość co najmniej 2 metrów.

Jeżeli salon fryzjerski nie ma możliwości zorganizowania odpowiednio oddalonych od siebie stanowisk, rekomendowane jest zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami. Przepierzenia powinny być wykonane z materiału nieprzepuszczającego powietrza np. plexi skutecznie oddzielającego pracowników. Zaleca się zrezygnowanie z serwowania kawy i herbaty oraz unikanie podawania dłoni, uścisków i pocałunków.

Klienci muszą pamiętać o tym, aby nie dotykać produktów znajdujących się w salonie. Może to zrobić tylko fryzjer, który sprzedaje. Dotykanie produktów powoduje utratę ich czystości. Jeżeli chodzi o umawianie się na wykonanie usługi, należy to zrobić telefonicznie lub przez Internet. Właściciele salonów muszą pamiętać, aby tak rozłożyć wizyty, by zmniejszyć liczbę osób przebywających w salonie w tym samym momencie. W salonie może przebywać tylko tylu klientów, ile jest stanowisk do ich obsługi. Klient, który zjawi się zbyt wcześnie, będzie musiał poczekać na zewnątrz lokalu, ponieważ poczekalnie są wyłączone z użytku. Co więcej należy zadbać o to, aby klienci nie mijali się ze sobą.

Na właścicielach salonów fryzjerskich spoczywa także obowiązek związany z odseparowaniem odzieży wierzchniej tak, aby się nie stykała ze sobą. Ich odzież nie powinna znajdować się w tym samym miejscu. Ministerstwo zaleca także, aby ograniczyć liczbę przyjmowanych klientów na godzinę. Co więcej, z salonów powinny zniknąć wszelkie zbędne przedmioty, tj. sztuczne kwiaty, lampy, świece, inne dekoracje, zwisające kotary oraz ulotki, foldery i inne materiały reklamowe.

Podczas pracy fryzjerzy powinni mieć założone maseczki oraz rękawiczki, zaś praca ma być wykonywana za plecami klientów. Klient w trakcie wykonywania usługi ma zakaz używania, a także wyjmowania telefonu komórkowego. Jeden pracownik może jednocześnie wykonywać dwie usługi w salonie, np. jednemu klientowi nałożyć kolor, natomiast podczas pauzy (czasu trzymania koloryzacji) przez 30/40 minut, może obsłużyć drugiego klienta. Należy również ograniczyć rozmowy pomiędzy personelem a klientami, do minimum wymaganego do zrealizowania usługi.

Kilka razy w ciągu dnia lokal ma być zdezynfekowany, zwłaszcza powierzchnie dotykowe m.in. klamki, uchwyty, włączniki światła oraz podłogi. Po każdym kliencie sprzęt wielokrotnego użytku do obsługi i ten, którego klient dotykał, ma zostać zdezynfekowany np. nożyczki, szczotki, grzebienie, lampy, suszarki, lokówki, fotele, blaty, czy lustra.

(fot. pixabay.com)

16 komentarzy

 1. Deb….. i kretynizmu ciąg dalszy. Dawno już prawie nikt w to nie wierzy a ci dalej ciągną ten cyrk. Kpina i żenada.

  • Dokładnie. W państwie z tektury to norma. Śmieszni oni są ale co z tego jak wiocha i ciemnogrod nadal stoisko za nimi murem.

 2. No to jutro ciekawie się zanosi. Jeszcze nie napisali, że zamiast maseczki trzeba przykleić taśmę pakową na usta i włożyć zatyczki do uszu do nosa. Powodzenia !

 3. Ludzie czy Wy naprawdę jesteście ślepi???
  To co z nami robią to jest tresowanie jak w korei.
  Ile jeszcze będziecie się tak dawać tresować?
  Podoba Wam się to, taka niewola?
  Najwyższy czas się zbuntować.

 4. szacuję ze jeszcze miesiąc max dwa i ta szopka się nam wszystkim znudzi …w niektórych województwach czy powiatach praktycznie nie ma się od kogo zarazić to po kiego te durne procedury ?

  • Koszty dodatkowe a zarazem kolejne środki żebyś przypadkiem nie zapomniał że nie ma epidemii.

  • Wystarczy jeden senator bez maseczki wracający z gościnnych występów w stolicy, gdzie wdychał wyziewy podobnie nieodpowiedzialnej gawiedzi, aby zagrożenie epidemiologiczne w całym mieście wzrosło. #kwarantannadlaszarego

  • uważasz, że jeżeli czegoś nie widzisz to tego nie ma? mama nadzieje, że się nie rozmnożyłeś

 5. *ujnia… nawet nie można cmoknąć fajnej fryzjerki 😉 😀

 6. Wszyscy KAGANCE na usta założyć. Albo opornik w klate wpienamy z napiszemy ANTYPIS.

  • w du.. se włóż i podłącz akumulator – będziesz mądrzejszy

   • Do - anty -głupek

    O odezwał się przuglup. Wytrzeźwiej wieśniaku, zrób rano obrządek i siedź na tej wiosce. Gdzie tobie wiejski synu do politykowania.

 7. Ja się pytam gdzie są całujące fryzjerki???

Wiadomości z info112