Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie przybędzie miast. Dwie miejscowości starają się o odzyskanie praw miejskich

Jest pozytywna opinia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia praw miejskich dla dwóch miejscowości w naszym regionie. Chodzi o Goraj w powiecie biłgorajskim oraz Kamionkę w powiecie lubartowskim.

Jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta. Według dokumentu, od stycznia na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast, zaś ponad 20 gmin zmieni swoje granice. W naszym regionie mowa jest o dwóch nowych miastach.

Po 150 latach prawa miejskie ma odzyskać Goraj w powiecie biłgorajskim. Początki Goraja sięgają roku 1377, kiedy to osada została nadana Dymitrowi przez króla Ludwika Węgierskiego. Prawa miejskie Goraj uzyskał w 1398 r. decyzją króla Władysława Jagiełło. Miastem pozostawał przez pięć wieków, aż do roku 1869 roku, kiedy to podobnie jak 336 innych miast, został zdegradowany do statusu osady.

Pomysł odzyskania praw miejskich pojawił się w połowie ub. roku. Przeprowadzone konsultacje wykazały, że mieszkańcy są za tego typu rozwiązaniem. Uprawnionych do głosu w tej sprawie było 3318 osób, swoje zdanie wyraziło 58 proc. mieszkańców Goraja i 48 proc. osób z terenu gminy. Prawie wszyscy, gdyż aż 97 proc., było za przywróceniem praw miejskich.

Drugą z miejscowości, która ma odzyskać prawa miejskie, jest Kamionka w powiecie lubartowskim. Pierwsze wzmianki o tym, że Kamionka była miastem, pochodzą z 1458 roku. Jego herbem były dwa skrzyżowane klucze. Jak większość miast w tamtych czasach, było to miasto prywatne. Na początku ziemie te należały do Tęczyńskich, potem m.in. do Oleśnickich, Górków, Szamotulskich, Daniłowiczów, Michałowskich, Prażmowskich a nawet Zamoyskich, do których należał również Pałac w Kozłówce. Kamionka miała królewskie przywileje lokacyjne oraz własne organy sądowe i administracyjne. Również w roku 1869 utraciła prawa miejskie.

W styczniu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy w tej sprawie. Jako zalety przekształcenia Kamionki w miasto wymieniono: okazję powrotu do wielowiekowej tradycji posiadania praw miejskich, szerszą możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na różnego rodzaju inwestycje, lepsze postrzeganie miejscowości przez pryzmat miasta, czy też możliwość lepszego i sprawniejszego promowania miejscowości a także zachęcania turystów do odwiedzenia Kamionki jako miasta. Jedynym kosztem ma zaś być wymiana pieczątek i tabliczek na urzędzie. Za podjęciem uchwały dotyczącej zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych opowiedziało się 12 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą, nadanie danej miejscowości praw miejskich uzależnione jest od kilku czynników. Wśród najważniejszych jest posiadanie infrastruktury społecznej i technicznej, miejski układ urbanistyczny oraz charakter zabudowy, a także przeprowadzone konsultacje społeczne i uwarunkowania historyczne, m.in. właśnie posiadanie w przeszłości przez daną miejscowość praw miejskich.

(fot. lublin112, UG Goraj)

8 komentarzy

  1. Nie krępujcie się. Skoro takie Bełżyce to miasto, to czemu każde inne miejsce nie? Czy tu również pojawią się dociekliwcy pytający ile to będzie kosztować i z czyich podatków? A może całe podatki idą na pińset?

  2. Na papierze miasto a mentalnosc mieszkancow wiejska

  3. Jak tylko Goraj i Kamionka staną się miastami od razu podatki do góry. W miastach śmieci muszą być odbierane częściej niż w gminach które nie są na prawach miasta. Tak więc ceny śmieci w górę. I oczywiście w miastach nie ma budynków gospodarczych są tylko garaże. Oczywiście wójt podatkow nie zmieni. Zmiani się tylko sposób naliczania. 30 metrów budynku gospodarczego to jest nic albo śmieszne grosze. 30 metrów garażu- majątek.

    • jeśli Waści dobrze prawisz, to ja wolę w lesie mieszkać najtaniej będzie.Współczuję mieszczuchom opłat związanych z funkcjonowaniem czyli min ścieki śmieci które już w niedługim czasie pójdą w górę i inne opłaty.

  4. Po co wylewacie juz jad i piszecie glupoty o podatkach, smieciach, garazach… poczytajcie najpierw o podatkach w gminach miejsko-wiejskich i o miastach do 5000, tu sie nic nie zmienia, poza dodatkowymi mozliwosciami pozyskiwania srodkow i subwencji. Zreszta tu nie chodzi o nadawnie praw a o ich PRZYWRACANIE, gdyz 150 lat temu zostaly odebrane przez okupanta ( cara rosyjskiego) za bohaterska postawe i poswiecenie ludności tych miast w powstaniu styczniowym. Ta decyzja przywraca po prostu sprawiedliwosc dla tych miescowosci, by mogly znow byc tym czym prze wiele wiekow byly i i nigdy nie przestały byc. Przez 150 lat miasta te i ich mieszkańcy musialy trwac z przetraconym przez rosyjskiego okupanta kregoslupem za swoje zasługi dla Polski, teraz mogą znów dumnie podnieść głowy bo oddano im w końcu to co zawsze było ich.

  5. Miasta im się chce? POPAPRAŃCY NIC NIE WIEDZĄCY.

  6. Goraj miastem, litości!!! A już Kamionka to mistrzostwo świata. Jeszcze parę lat i z takiego Krasienina miasto zrobicie, bo ma skrzyżowanie, szkołę i kościół i… w jednym miejscu!!!

  7. 2 lata temu w świętokrzyskim przywrócono prawa miejskie hurtem siedmiu miejscowościom . Prawa te odzyskał między innymi Opatowiec , który liczył ok. 320 mieszkańców . Obecna decyzja będzie stanowić o sprawiedliwości dziejowej także dla Goraja .

Z kraju