Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie szykuje się podwyżka opłat za śmieci. Najmocniej odczują ją wieloosobowe rodziny

Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni zajmą się uchwałą w sprawie nowych zasad naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych. Jeżeli podwyżka wejdzie w życie, czteroosobowa rodzina mieszkająca w bloku zapłaci miesięcznie za śmieci blisko 100 złotych.

Miejscy urzędnicy przygotowali uchwałę określającą nowy sposób naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzrosną również stawki, jakie trzeba będzie płacić za odbiór śmieci. Powodem wprowadzenia zmian ma być aktualna interpretacja przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wskazuje ona, że stawka opłaty od gospodarstwa domowego nie może być zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym,

Dlatego też postanowiono zastosować metodę naliczenia opłaty od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Jak podkreślają urzędnicy, jest ona najczęściej stosowana wśród gmin i najbardziej akceptowana społecznie. Jeżeli chodzi zaś o zmianę opłat, spowodowana jest ona tym, iż od 2018 roku, kiedy dokonywano poprzedniej kalkulacji, ilość odpadów wzrosła o 10 procent.

-Podjęliśmy kroki w kierunku wyboru nowej metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przygotowania projektu uchwały w tym zakresie. Podobne działania, poprzez wybór innych metod, zostały podjęte także przez inne samorządy w kraju, które stosowały metodę od gospodarstwa domowego zróżnicowaną w zależności od liczby osób – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zaproponowana stawka za odbiór odpadów z budynków wielorodzinnych wynosi 24,80 zł od osoby. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina zapłaci za śmieci blisko 100 złotych miesięcznie. W przypadku domów jednorodzinnych kwota ta wynosi 28,80 zł od mieszkańca. Oczywiście są to stawki za odpady segregowane. W przypadku braku prowadzenia selektywnej zbiórki kwota ta wzrośnie dwukrotnie.

Obecnie za odbiór segregowanych odpadów osoby mieszkające samotnie płacą 21 zł miesięcznie. W gospodarstwach dwuosobowych opłata wynosi 41 zł, zaś trzyosobowych i większe płacą 63 zł. W zabudowie jednorodzinnej jest to odpowiednio 45, 60 i 75 zł miesięcznie. Miasto chce, aby nowe zasady zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Uchwałą zajmą się radni na najbliższej sesji, która odbędzie się 29 kwietnia.

(fot. archiwum)

96 komentarzy

  1. ILOŚĆ osób zameldowanych nie ma nic wspólnego z ilością osób zamieszkujących w lokalu lub domu. ( PRZYKŁAD. Właściciel płaci tylko za siebie, a w mieszkaniu ma…… piątkę studentów bez zameldowania. ) Jak masz 3 mieszkania to za wywóz płacisz raz czy trzy razy ?
    Kto to rozstrzygnie ?

  2. Opłaty rosną, jakość usługi spada. Do tego doszła segregacja, która miała zapobiec podwyżkom.

  3. Mieszkaniec lublina

    Jeszcze lat kilka temu za wywóz śmieci nic sie nie płaciło bo wszystko było wliczone w cene czynszu teraz trzeba segregować czynsz poszedł do góry i za wywóz trzeba płacić co raz więcej???

  4. Skomunalizować wywóz śmieci, nagle by było o wiele taniej. A tak prywaciarze nas r….ją jak chcą.